Niesamowita i poruszająca autobiografia Władysława Szpilmana. Została opublikowana w 1946 roku. Z początku nosiła nazwę „Śmierć miasta”. Przez długi okres zajmowała najwyższe miejsca wśród bestsellerów.
Niepasująca historia
Autobiografia Szpilmana ukazywała realia, które wydawały się niemożliwe. Oficjalna historia różniła się od tej, którą opisywał autor. Opowiadał o cierpieniu, żalu, strachu, smutku i lęku, ale opisał też sytuacje, w których Niemiec okazał się być dobry, a Polacy pomagali Żydom w przetrwaniu. W całym chaosie i ciągłej walce o życie, znalazł też miejsce dla muzyki, która pomogła mu przetrwać lata pełne ciemności.
Oto 6 poruszających i prawdziwych cytatów z książki
1#
Od jutra będę musiał zacząć nowe życie. Jak zaczynać życie, gdy ma się za sobą tylko śmierć? Jak czerpać siłę do życia ze śmierci?
2#
W głębi człowieka jest wiele zła i zwierzęcych instynktów. Wychodzą one na jaw, gdy mogą się bez przeszkód rozwijać.
3#
Największym złem jest kłamstwo. Z niego wynikają wszystkie inne diabelstwa.
4#
Czy winien jest Bóg? Dlaczego nie interweniuje, dlaczego na to wszystko pozwala? Są to pytania, które można stawiać, ale nie ma na nie odpowiedzi. Najchętniej szukamy winy u innych zamiast u siebie. Bóg pozwala na zło, ponieważ ludzie sami je wybierają, a teraz odczuwają nieszczęścia spadające na nich przez ich zło i niedoskonałość.
5#
Historia uczy, że tyrania nigdy nie trwała długo.
6#
Nie chcecie pamiętać o przykazaniu Boskim „kochaj bliźniego swego”? Dobrze. Wypróbujcie przeciwne zalecenia diabła: nienawidźcie się nawzajem.
+