Gościsz uchodźców z Ukrainy? Oto przydatny poradnik

Z Polski w stronę Ukrainy od kilku dni płynie ogromna fala pomocy. Solidaryzujemy się z ukraińskimi sąsiadami i przyjaciółmi. Setki tysięcy Polaków angażują się w działania, wpłacając miliony złotych na pomoc humanitarną, uczestnicząc w zbiórkach, a także zapraszając uchodźców do swoich domów.

Gościsz u siebie uchodźców z Ukrainy? Koniecznie przeczytaj!

Jeśli i Ty gościsz uchodźców z Ukrainy, zapoznaj się z przydatnym poradnikiem! Został stworzony przez mgr Katarzynę Podleską, psycholożkę i psychotraumatolożkę, która opracowała go dla Fundacji HumanDoc. Dzięki tym informacjom dowiesz się, jak sprawić, żeby przybysze poczuli się bezpieczni i mile widziani w Twoim domu.

PORADNIK DLA OSÓB GOSZCZĄCYCH UCHODŹCÓW Z UKRAINY

Poniżej zamieszczamy kilka cytatów z tej publikacji:

  1. Jeszcze zanim przyjmiesz do siebie swoich nowych gości, powinieneś zdecydować, który pokój lub miejsce będą dla niego / dla nich dostępne. (…) Gdy goście przybędą, będą musieli poczuć, że mają trochę prywatności.
  2. Z osobami koordynującymi proces sprowadzania uchodźców warto ustalić odpowiedni czas przybycia. Te ustalenia zazwyczaj dobrze się sprawdzają, ale pamiętaj, że dla niektórych gości cały proces może być bardzo niepokojący – przychodzą do domu kogoś, kogo nigdy nie spotkali, o którym niewiele wiedzą i mogą być przepełnieni różnego rodzaju niepokojami, mogą się bać odrzucenia bądź wykorzystania. Czasami goście w ostatniej chwili wpadają w panikę i wolą zostać tam, gdzie są (nawet jeśli jest to ulica), niż zmierzyć się z nieznanym. Proszę, nie obrażaj się o to. Nie chodzi o ciebie – chodzi o ich niepokój i strach.
  3. Uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl są z definicji bezbronne. To nie znaczy, że nie są elokwentnymi, inteligentnymi, zdeterminowanymi istotami ludzkimi; ale znajdują się w skomplikowanej sytuacji prawnej i osobistej, często doświadczając trudnych emocji i sytuacji, które pozostawiły im wiele skomplikowanych rzeczy do przepracowania; a wszystko to w obcym kraju i kulturze. Jako gospodarz musisz być bardzo świadomy różnicy sił i zastanowić się, jak może to wpłynąć na twoją relację z gościem.
  4. Nie odbieraj objawów PTSD osobiście. Objawy Zespołu Stresu Pourazowego (PTSD) to emocjonalne odrętwienie, gniew i wycofanie. Jeśli osoba, którą się opiekujesz wydaje się być odległa, rozdrażniona lub zamknięta, pamiętaj, że to zapewne zupełnie nie ma związku z Tobą.
  5. Dbaj o siebie. Pomaganie uchodźcom - osobie w kryzysie jest bardzo wyczerpujące. Zwróć w tym wszystkim także uwagę na siebie. Czy Tobie czegoś nie potrzeba, czy Ty regularnie się odżywiasz i macie czas dla siebie. Nawet najsilniejsze osoby potrzebują się zresetować.

 

Chcesz przeczytać cały poradnik?

Jest dostępny jest do pobrania za darmo na stronie fundacji TUTAJ.

Udostępnij: