Ochotnicy z całego świata zgłaszają do ukraińskiej armii

Choć oficjalnie żaden kraj nie włączył się jeszcze w konflikt zbrojny na terenie Ukrainy, to coraz więcej ochotników zgłasza się do ukraińskiej armii. Cudzoziemcy chcą zaangażować się w obronę Ukrainy i dołączyć do tworzonego przez Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego „Międzynarodowego Legionu”.

Ukraina tworzy legion dla ochotników

W obliczu zbrojnej inwazji Rosji, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdecydował o utworzeniu w ukraińskiej armii, legionu dla ochotników. Mogą zgłaszać się do niego obywatele- ochotnicy z całego świata, aby dołączyć do zbrojnej obrony kraju.

Przywódca Ukrainy powiedział: „Są do niego zaproszeni ci, którzy chcą przyłączyć się do oporu wobec rosyjskiego okupanta i obrony bezpieczeństwa światowego. Będzie to kluczowy dowód waszego wsparcia dla naszego kraj”.

Tysiące ochotników chce chwycić za broń

We wpisie Sił Zbrojnych Ukrainy na Twitterze, można przeczytać, że „Już wkrótce na Ukrainę przyjedzie około 16 000 ochotników wojskowych z różnych krajów, aby pomóc nam w walce z rosyjską inwazją”.

Chętni mogą się zgłaszać do ambasad Ukrainy na terenie swojego kraju.

Źródło:

Zgłaszają się z najdalszych zakątków świata

Na udział ochotników w wojnie na Ukrainie zgadza się coraz więcej państw m.in. Wielka Brytania, Francja, Portugalia, czy Kanada.

Nie tylko te kraje postanowiły wesprzeć Ukrainę w zbrojnej walce z Rosją. Już około 70 Japończyków zgłosiło się do ukraińskiej ochotniczej formacji cudzoziemskiej, jak podaje dziennik „Mainichi Shimbun”. Zagraniczni korespondenci donoszą również, że nawet Tajowie zgłaszają się do wyjazdu na wojnę.

Co z ochotnikami z Polski?

Teoretycznie do walki w Ukrainie mogą dołączyć także Polacy. Jednak na służbę poza granicami kraju, musi wydać zgodę MSWiA i MON, a procedura nie jest taka prosta.

PSL chce uproszczenia procedur dla Polaków

Obecnie taka procedura może potrwać nawet kilka miesięcy, ale już wkrótce ma się to zmienić. W Sejmie pojawił się specjalny wniosek o uproszczenie tych procedur. Złożony został przez PSL.

Jeśli zostanie zaakceptowany, wtedy zgoda na dołączenie do ukraińskiego Legionu Międzynarodowego, miałaby być wydawana już w ciągu trzech dni.

DZ

Udostępnij: