Ustawa o dniach wolnych od pracy określa trzynaście świąt w ciągu roku, podczas których pracownicy są w Polsce zwolnieni z wykonywania obowiązków zawodowych. Być może ta lista już niebawem się wydłuży, a Polacy otrzymają dodatkowe trzy dni wolne od pracy! Petycja w tej sprawie właśnie trafiła do prezydenta.
Ustawa o dniach wolnych od pracy określa trzynaście świąt w ciągu roku, podczas których pracownicy są w Polsce zwolnieni z wykonywania obowiązków zawodowych. Te dni są ustawowo wolne od pracy w naszym kraju:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli
- Wielkanoc (święto ruchome)
- Poniedziałek Wielkanocny (święto ruchome)
- 1 maja
- 3 maja
- Zielone Świątki (święto ruchome)
- Boże Ciało (święto ruchome, przypada w czwartek)
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
- 1 listopada – Wszystkich Świętych
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia
Dodatkowe trzy dni wolne od pracy?
Do Prezydenta Andrzeja Dudy trafiło pismo w sprawie ustanowienia dodatkowych trzech dni wolnych od pracy. Jak ustalił "Fakt", chodzi o okres poprzedzający święta Wielkanocne i Bożego Narodzenia, a dokładnie Wigilię oraz Wielki Czwartek i Wielki Piątek.
ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Luis Suárez! Legenda światowego futbolu
Petycja trafiła do prezydentaTen pomysł to inicjatywa obywatelska, nie podano kto jest autorem petycji. „Fakt” dodaje, że autor petycji uzasadnia ją w następujący sposób:
Ten pomysł nie wszystkim przypadł do gustuZ uwagi na długotrwałe uczestnictwo w adoracji Krzyża i podczas Drogi Krzyżowej w Piątek oraz trzy Msze Czwartkowe są nie do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi, a dni wolne od pracy w czasie Triduum Paschalnego przyczynią się do refleksji nad sensem życia, nie tylko przez katolików, chrześcijan, ale wszystkich obywateli kraju.
Pomysł o dodatkowych trzech dniach wolnych od pracy popierają związkowcy, ale krytykują pracodawcy. Andrzej Radzikowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych mówi „Faktowi”:
Już teraz w wielu firmach Wigilia jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy, to taki trzeci dzień świąt, związany z bardzo głęboka tradycją. Zatem byłoby to tylko usankcjonowane tego zwyczaju, który obecnie działa w największych przedsiębiorstwach.
Z kolei Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan jest temu przeciwny:
Mamy 26 dni urlopu, dni świąteczne, absencję chorobową, która średnio wynosi 20 dni na pracownika. To oznacza, że realnie pracujemy około 200 dni w roku na 365. [...] Pracując mniej, wolniej będziemy pokonywać dystans, jaki dzieli nas do krajów zachodnich.