Sekretarz generalny ONZ w 78. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki ostrzega: "Nuklearny cień, który spadał na świat w okresie zimnej wojny, znów się pojawił".
Podczas II wojny światowej Stany Zjednoczone zrzuciły bombę atomową na Japonię. Były to jedyne w historii dwa przypadki użycia broni atomowej do działań zbrojnych. Bomby zrzucono 6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8:15 w Hiroszimie oraz 9 sierpnia o godzinie 11:02 w Nagasaki.
Wybuch bomby atomowej „Little Boy” w Hiroszimie miał siłę ok. 16 kiloton TNT. Szacuje się, że zginęło około 30% populacji miasta (70–90 tys. Mieszkańców). Z 76 tys. budynków w Hiroszimie, 70 tys. zostało zburzonych lub uszkodzonych, w tym 48 tys. całkowicie.
Po Hiroszimie przyszedł czas na kontynuowanie „nalotów atomowych”. 9 sierpnia Amerykanie wykonali kolejny nalot na Nagasaki. Bomba „Fat Man”. Po zrzuceniu bomby miasto zostało całkowicie zniszczone w promieniu ok. 1,6 km od miejsca wybuchu. Szacuje się, że eksplozja bomby „Fat Man” zabiła 40–70 tys. osób (do końca roku 1945 zmarło 70 tys. ludzi), w tym także nieznaną liczbę uchodźców z Hiroszimy.
ZOBACZ TAKŻE: Kulisy zaginięcia 11-letniej Wiktorii! Zatrzymano mężczyznę z drugiego końca Polski?
- rocznica zrzucenia bomby atomowej
W 78. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki uczczono pamięć ofiar minutą ciszy. Burmistrz Hiroszimy, Kazumi Matsui zaapelował o eliminację broni jądrowej. Koncepcję odstraszania nuklearnego nazwał "szaleństwem". Matsui apelował:
Przywódcy na całym świecie muszą zmierzyć się z rzeczywistością, że groźby nuklearne wygłaszane obecnie przez niektórych decydentów ujawniają szaleństwo teorii odstraszania nuklearnego.
"Bębny wojny nuklearnej znów biją”Sekretarz generalny ONZ w 78. rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki zaapelował do społeczności międzynarodowej, aby wyciągnęła wnioski z "nuklearnego kataklizmu". Antonio Guterres ostrzega:
"Bębny wojny nuklearnej znów biją. Nieufność i podziały narastają. Nuklearny cień, który spadał na świat w okresie zimnej wojny znów się pojawił. Niektóre kraje ponownie lekkomyślnie potrząsają nuklearną szabelką, grożąc użyciem tego narzędzia zniszczenia".
Izumi Nakamitsu na forum odbywającej się w Wiedniu konferencji na temat nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, dodała:
"Nigdy jeszcze od czasu najgorszego okresu zimnej wojny ryzyko użycia broni nuklearnej nie było tak wysokie, a środki zabezpieczające przed jej użyciem tak kruche".