Według Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego (EMSC) w godzinach porannych w okolicach Gliwic doszło do trzęsienia ziemi.
Trzęsienie ziemi na Śląsku
We wtorek, 22 sierpnia około godziny 9:40 w okolicy Gliwic doszło do niewielkiego trzęsienia ziemi:
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,8 odnotowano we wtorek około godziny 9.40 w pobliżu – poinformowało EMSC.
Epicentrum, wstrząsu miało miejsce 7 km od Gliwic oraz 20 kilometrów od Katowic. Hipocentrum zarejestrowane zostało na głębokości 8 kilometrów.
Warto zaznaczyć, że wstrząsy o magnitudzie w przedziale 3,5-4,2 są bardzo mało odczuwalne przez ludzi. Natomiast wstrząsy od 4,3-4,8 odczuwa już większość ludzi, jednak nie są one niebezpieczne.
ZOBACZ TAKŻE: Radioaktywny pył nad Polską!
Czym jest trzęsienie ziemi?
Trzęsienie ziemi, znane także jako sejsmiczność, to nagła i czasowo ograniczona zmiana w ruchu ziemi, która wywołuje drgania i wstrząsy powierzchni. To zjawisko jest wynikiem uwalniania nagromadzonej energii w skorupie ziemskiej, która jest spowodowana ruchami płyt tektonicznych. Skorupa ziemskiej jest podzielona na kilka dużych i mniejszych płyt, które poruszają się na skutek ruchów konwekcyjnych w płaszczu ziemskim. Kiedy te płyty napotykają opór na styku, nagromadzająca się energia może być gwałtownie uwalniana, powodując trzęsienie ziemi.
Trzęsienie ziemi w Polsce
W Polsce trzęsienia ziemi są stosunkowo rzadkie i zwykle niewielkie w skali. Polska leży na obszarze Europy Środkowej, który nie jest aktywnym obszarem sejsmicznym w porównaniu do stref tektonicznie bardziej aktywnych, takich jak Pacyficzne Płyty Ognistej czy granice płyty eurazjatyckiej. Niemniej jednak, trzęsienia ziemi w Polsce zdarzają się, ale są zazwyczaj o niewielkim natężeniu i rzadko powodują znaczące szkody materialne czy ludzkie.
Najbardziej aktywnym obszarem sejsmicznym w Polsce jest Suwalski Obszar Sejsmiczny, który znajduje się na terenie północno-wschodniej części kraju, w okolicach Suwałk. Tam zdarzają się najczęstsze wstrząsy, choć nadal są to zwykle trzęsienia o niskiej intensywności. W innych regionach Polski trzęsienia ziemi są rzadkie i mają niewielki wpływ na życie codzienne.
W ostatnim czasie niewielkie trzęsienie ziemi maiło miejsce 10 sierpnia w pobliżu Lubina na Dolnym Śląsku. Wówczas magnituda wyniosła 4. Natomiast 6 lipca niewielkie ruchy ziemi o magnitudzie 4,4 odnotowano w okolicy Polkowic także na Dolnym Śląsku.
W celu minimalizowania potencjalnych zagrożeń związanych z trzęsieniami ziemi, ważne jest, aby stosować się do przepisów budowlanych uwzględniających sejsmiczność, zwłaszcza w obszarach o większym ryzyku.