Zielona kometa zbliża się do Ziemi! Kiedy i jak ją obserwować?

Do Ziemi zbliża się tajemnicza kometa C/2023 P1 Nishimura. W połowie września znajdzie się na tyle blisko Ziemi, że będzie ją można dostrzec gołym okiem! Nie przegapcie tej okazji, bo obiekt później zniknie z naszego nieba na ponad 400 lat!

  Zielona kometa zbliża się do Ziemi!

  Do Ziemi zbliża się tajemnicza zielona kometa. Niezwykły obiekt ma zielony ogon i w miarę zbliżania się do Słońca jego kolor będzie stawał się coraz bardziej intensywny. Kometa nosi nazwę C/2023 P1 Nishimura i po raz pierwszy została zaobserwowana w sierpniu tego roku przez japońskiego uczonego Hideo Nishimurę, na którego cześć została nazwana. Już niebawem będziemy mogli obserwować jej przelot!

  To zjawisko ma miejsce raz na 400 lat!

  Wiemy, że kometa C/2023 P1 Nishimura najbliżej naszej planety znajdzie się około 12-13 września. Wówczas obiekt minie nas w odległości około 125 milionów kilometrów. Natomiast parę dni później, koło 17-18 września, kometa zbliży się do Słońca na odległość mniejszą niż Merkury. Po tym zacznie się oddalać i w efekcie opuści nasze niebo na około 434 lata. Zatem to dla nas JEDYNA okazja, żeby ją obserwować. Warto wspomnieć, że kometa ostatni raz prawdopodobnie odwiedziła nasze rejony Układu Słonecznego jeszcze przed wynalezieniem teleskopu.

  Kiedy można obserwować kometę?

  W rozmowie z amerykańską agencją prasową Associated Press Paul Chodas, kierownik Centrum Badań Obiektów Bliskich Ziemi NASA, mówi:

  Potrzeba naprawdę dobrej lornetki, aby ją dostrzec, a także wiedzy, gdzie szukać. (…) C/2023 P1 będzie jawiła się jako najjaśniejsza 17 września - wtedy ma osiągnąć magnitudo 5, co oznacza, że w sprzyjających warunkach może być dostrzegalna nawet gołym okiem. Tego dnia dla obserwatora na półkuli północnej będzie znajdować się ona w gwiazdozbiorze Panny. Próby obserwacji najlepiej podjąć tuż po zachodzie Słońca, ponieważ po około godzinie od zachodu ciało niebieskie zniknie z naszego pola widzenia.

  To ostania szansa na obserwacje komety

  Włoski astronom Gianluca Masi z Virtual Telescope Project wyjaśnia, że już w przyszłym tygodniu obserwatorzy z półkuli północnej będą mieli ostatnią okazję, żeby zobaczyć kometę!

  Kometa wygląda teraz niesamowicie, z długim, wysoce ustrukturyzowanym ogonem, który można sfotografować za pomocą teleskopu.

   

  Udostępnij: