Rewolucja w Kościele?! Pierwsza Polka na stanowisku biskupa!

Tradycyjnie w Kościele Katolickim to mężczyźni zostają wyświęceni na księży, kapelanów czy biskupów. Kobiety zaś zajmują stanowiska związane z życiem zakonnym. Czy ta sytuacja zmieniała się w Kościele?

W Kościele katolickim biskupem może zostać kapłan, zazwyczaj z długoletnim doświadczeniem duszpasterskim. Kandydaci na biskupów są wybierani przez papieża lub nuncjusza apostolskiego, a nominacje te mają na celu obsadzenie stanowisk biskupich w różnych diecezjach.

Stanowisko Papieża Franciszka

Tradycyjnie, zgodnie z zasadami Kościoła katolickiego, biskupami są mężczyźni, gdyż tylko oni mają możliwość przyjęcia święceń kapłańskich. Kobiety w tym zakresie są wykluczone.

W tej kwestii wypowiedział się także papież Franciszek, odpowiadając na pytanie dlaczego kobieta nie może piastować takiego stanowiska.

Ponieważ najwyższym kapłanem jest Jezus, mężczyzna”

Jednakże, w innych wspólnotach chrześcijańskich, takich jak niektóre protestanckie denominacje czy wspólnoty prawosławne, istnieje większa otwartość na pełnienie roli biskupa przez kobiety. W tych tradycjach, proces wyboru biskupa może różnić się w zależności od wspólnoty i jej doktryny.

Polka zostaje biskupem!

Jak podają media 20 stycznia 2024 roku pierwsza Polka została wybrana na biskupa. Została nią Paulina Hławiczka – Trotman.

Uroczystość odbyła się w kościele Marii Panny w Nottingham, a ks. Tor Jørgensen pełnił rolę przewodniczącego. W trakcie wydarzenia szczególny nacisk został położony na pochodzenie kobiety.

Wywodzi się z tradycji wschodnioeuropejskiej mniejszości luterańskiej. Wykazała się indywidualną odwagą i uczciwością, podążając za swoim powołaniem do bycia wyświęconym duchownym, choć w jej własnym kościele nie było to jeszcze możliwe” – wypowiedź kapłana prowadzącegy mszę

Kim jest Paulina Hławiczka-Trotman?

To 41-letnia Polka z Ustronia. Uzyskała wykształcenie na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i szybko rozpoczęła swoją drogę awansu w strukturach Kościoła.

Chciałabym wsłuchiwać się w potrzeby ludzi w czasach trudności gospodarczych i współpracować z partnerami ekumenicznymi i międzywyznaniowymi w naszej wspólnej pracy” – wypowiedź Pauliny

Dla wielu katolików jest to trudne do uwierzenia. Wszystko dlatego, że w 2015 roku została ordynowana na duchowną luterańską w Nottingham. Mimo że w Polsce kobiety w religii luterańskiej mogą być kapłankami od 2022 roku, w Wielkiej Brytanii taka możliwość istniała dużo wcześniej.

To wielki przełom dla Kościoła.

Jesteśmy podekscytowani faktem, że biskup Paulina został wybrany na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii. Jej międzynarodowe pochodzenie doskonale pasuje do naszego Kościoła, ponieważ pochodzimy z tak wielu miejsc. Jest również dobrze znana Kościołowi anglikańskiemu i ma głębokie powiązania z programem duszpasterskim Uniwersytetu w Nottingham. Jesteśmy bardzo wdzięczni za posługę biskupa Tora w ciągu ostatnich kilku lat i nie możemy się doczekać, aż biskup Paulina poprowadzi LCiGB na jej przyszłej drodze” – powiedział w trakcie uroczystości przewodniczący Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB), Jeffrey Trinklein.

W Kościele katolickim kobiety, które czują powołanie, mogły dotychczas pełnić jedynie role sióstr zakonnych.

W niektórych wyznaniach kobieta ma szansę zostać biskupem. Ten zaszczyt spotkał po raz pierwszy Polskę.

Udostępnij: