W Tatrach panuje 3 stopień zagrożenia lawinowego! We wtorek po godzinie 10:30 ratownicy TOPR otrzymali kolejne zgłoszenie, rozpoczynając akcję ratunkową. Lawina porwała jedną osobę.
Akcja ratunkowa TOPR
W Tatrach, gdzie obecnie panuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, doszło do niebezpiecznego zdarzenia. We wtorek, tuż po 10:30, ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymali zgłoszenie o lawinie, która porwała jedną osobę. Szybko rozpoczęli akcję ratunkową w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Osoba została znaleziona. TOPR wciąż prowadzi akcję poszukiwawczą, w celu upewnienie się, że pod śniegiem nie znajdują się inne osoby.
Lawina, która zeszła we wtorek w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, spowodowała, że jedna osoba została porwana. Na szczęście, udało się ją odnaleźć na powierzchni przez ratowników TOPR. Trwa jednak dalsze przeszukiwanie terenu, aby upewnić się, że nie ma tam innych turystów - przekazał dyżurny ratownik TOPR.
Lawina, która spadła z Miedzianego w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich, spowodowała dużą mobilizację ratowników. W akcji uczestniczy aż 20 ratowników wspomaganych przez dwa psy lawinowe, a także śmigłowiec ratunkowy.
Częste lawiny w Tartach
Niestety, to nie jedyna lawina, jaka miała miejsce w Tatrach w ostatnim czasie. W niedzielę turysta został całkowicie przysypany przez lawinę na Przełęczy Kondrackiej pod Giewontem. Jego uratowanie zajęło ratownikom TOPR dwie godziny, ale mimo wszelkich starań mężczyzna zmarł w szpitalu w Krakowie. W poniedziałek kolejna duża lawina zeszła z Marchwicznej Przełęczy na Morskie Oko, a kolejne zdarzyły się w drodze do tego jeziora.
Ratownicy apelują do turystów o rozwagę
Mimo że pogoda może wydawać się zachęcająca do górskich wędrówek, Tatrzański Park Narodowy w swoim wtorkowym komunikacie pogodowym przypomina o trudnych warunkach turystycznych w wyższych partiach Tatr.
Zaleca się unikanie wyjść powyżej górnej granicy lasu i zachowanie szczególnej ostrożności. Szlaki turystyczne mogą być nieprzetarte i trudno zauważalne, a graniach tworzą się niebezpieczne nawisy śnieżne. W tych warunkach niezbędne jest posiadanie odpowiedniego doświadczenia, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego, a także odpowiedniego sprzętu zimowego.
Pogoda zachęca do górskich wędrówek, jednak należy pamiętać, że w wyższych partiach Tatr wciąż panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Ze względu na 3 (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego, odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu. Szlaki w tej części Tatr są w wielu miejscach nieprzetarte i ich przebieg jest niewidoczny. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Na szlakach w dolinach jest miejscami ślisko. Wybierając się w niższe partie, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe. - czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego
Zobacz także: Jurek Owsiak ma apel do księdza, który zabronił zbiórki pod kościołem!