Tego nie było od 2 tysięcy lat! Badacze mówią o nadchodzącym lecie

Synoptycy ostrzegali już wcześniej, że lato 2024 bedzie wyjątkowo ciepłe. Badacze doszli do wniosku, że takich temperatur nie było nawet od 2 tysięcy lat.

  Jak już zapowiadali meteorolodzy kilka tygodni temu, nadchodzące lato 2024 ma być wyjątkowo ciepłe. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) nie mają dobrych wieści dla tych, którzy liczyli na łagodniejsze temperatury. Rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski, podkreślał, że nadchodzące miesiące przyniosą nie tylko upały, ale i częste burze.

  Lato będzie gorące.  Wygląda na to, że można zostać w Polsce na wakacje. Lato będzie gorące, ale też burzowe. Będą pojawiać się burze niebezpieczne. Podobnie, jak latem 2023, będą pojawiać się długie fale upałów  - mówił hydrolog, synoptyk oraz rzecznik IMGW-PIB Grzegorz Walijewski

  Już wiosna pokazała, co może czekać Europę w nadchodzących miesiącach. Marzec 2024 roku był jednym z najcieplejszych w historii na naszym kontynencie, a kwiecień nie ustępował pod względem anomalii temperatur. Średnia temperatura w kwietniu znacznie przewyższała wieloletnią normę, co eksperci określili jako "maj w kwietniu".

  Lato będzie gorące

  Tegoroczne lato ma szansę pobić rekordy ciepła z 2023 roku, które i tak było najcieplejszym od ponad 2000 lat. Analizy międzynarodowego zespołu naukowców wykazały, że w lecie 2023 roku temperatury powierzchni ziemi na półkuli północnej były o 2,07 stopnia wyższe niż średnia z lat 1850-1900. Panujące wówczas zjawisko El Niño przyczyniło się do tego, że zeszłoroczne lato było rekordowo gorące w całej Europie.

  Prognozy na lato 2024 są równie niepokojące. Oczekuje się, że w Polsce średnia temperatura powietrza będzie wyższa o 0,5 do 1 stopnia w porównaniu do normy z lat 1993-2016. Co więcej, istnieje realna możliwość, że rzeczywiste temperatury będą jeszcze wyższe, niż przewidują modele prognoz.

   

  Zdjęcie Tego nie było od 2 tysięcy lat! Badacze mówią o nadchodzącym lecie #1

  źródło zdjęcia: ECMWF

  Ekstremalne warunki pogodowe

  Mając na uwadze te prognozy, warto już teraz zastanowić się nad sposobami ochrony przed skutkami nadchodzących upałów. ECMWF i IMGW zalecają, aby Polacy przygotowali się na dłuższe fale upałów i częste burze, które mogą stanowić realne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci.

  Zobacz także: Takie będzie lato 2024. Prognozy zapowiadają prawdziwe rekordy

  Oczekuje się, że letnie miesiące przyniosą nie tylko wyższe temperatury, ale również zwiększoną częstość i intensywność zjawisk burzowych. Te warunki, związane zarówno z efektami zmian klimatycznych, jak i okresowym zjawiskiem El Niño, wymagają od mieszkańców naszego kraju odpowiedniej gotowości i świadomości ryzyka.

  Lato 2024 zapowiada się gorąco, ale też pełne wyzwań. Prognozy są jasne. Nadchodzące miesiące będą testem dla nas wszystkich, zarówno pod względem wytrzymałości na ciepło, jak i umiejętności radzenia sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

  Zdjęcie Tego nie było od 2 tysięcy lat! Badacze mówią o nadchodzącym lecie #2

  Udostępnij: