To kolejny poważny cios dla branży turystycznej. Jedno z największych biur podróży w Europie ogłosiło upadłość. To już trzecie, co do wielkości biuro w Europie, które zmuszone zostało do zamknięcia swojej działalności. O jakie biuro podróży chodzi? Co takiego się wydarzyło?
- Upadłość biura podróży FTI Touristik
- Wielki wywrót wśród turystów
- Konkurencyjne firmy zyskują klientów
Niedawno media obiegła wiadomość o upadłości trzeciego największego biura podróży w Europie, które obsługiwało również wielu polskich turystów. Wkrótce przed rozpoczęciem wakacji, tysiące osób, które zarezerwowały wycieczki u niemieckiego giganta FTI, znalazły się w sytuacji bez wakacji i bez zwrotu pieniędzy. Zaledwie miesiąc po ogłoszeniu tej tragicznej wiadomości, pojawiły się nieoczekiwane zwroty sytuacji wśród turystów.
Upadłość biura podróży FTI Touristik
Bankructwo jednego z największych touroperatorów w Europie miało poważne następstwa dla planów wakacyjnych wielu turystów, w tym Polaków. Biuro obsługiwało aż 120 róznych kierunków podróży, więc jego upadek wpłynął także na polskie kurorty, hotelarzy i przewoźników.
ZOBACZ TAKŻE: Europejskie lotniska sparaliżowane! Podróżujący przeżywają koszmar
W momencie ogłoszenia upadłości, trwające wycieczki były kontynuowane pod ogromną presją, jednak nowa firma nie była w stanie zrealizować wszystkich planów.
Niemieccy turyści mogli liczyć na wsparcie z niemieckiego funduszu zabezpieczenia podróży.
Polscy podróżni oraz turyści z innych krajów zostali zapewnieni, że również mogą otrzymać pomoc na równi z niemieckimi klientami.
Wielki wywrót wśród turystów
W związku z upadłością FTI napływają informacje o istotnych zmianach na rynku turystycznym. Kryzys związany z niewypłacalnością FTI spowodował znaczący wzrost liczby rezerwacji u konkurencyjnych biur podróży.
Turyści, zmieniając swoje preferencje, coraz chętniej wybierają takie firmy jak TUI, DER Touristik i Alltours, które z kolei notują wzrost liczby nowych rezerwacji.
Upadłość FTI wyraźnie wpłynęła na zmianę dynamiki rynku, przynosząc korzyści innym organizatorom wycieczek.
Takie informacje przekazał Ingo Burmester, szef regionu Mitteleuropa w Alltours obsługującego marki Dertours, ITS i Meiers Weltreisen.
Obecnie obserwujemy pod wpływem zmienionych warunków rynkowych znaczny wzrost liczby gości - powiedział Burmester
Dodał również:
W nadchodzących miesiącach spodziewamy się około 400 000 dodatkowych gości w przypadku rezerwacji letnich i zimowych
Konkurencyjne firmy zyskują klientów
Lider rynku turystycznego, firma TUI, już w czerwcu ogłosiła znaczący wzrost liczby rezerwacji. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie, TUI zdecydowało się wprowadzić do swojej oferty dodatkowe 300 000 miejsc.
Jak przekazał w oświadczeniu dyrektor generalny TUI Germany, Stefan Baumert, kierunki wakacyjne wokół Morza Śródziemnego zyskują teraz rekordową popularność, przewyższając wyniki rezerwacji z ubiegłego lata.
Kierunki wakacyjne wokół Morza Śródziemnego cieszą się większą popularnością niż kiedykolwiek i pozwalają nam pobić dobrą sytuację w zakresie rezerwacji z poprzedniego lata - powiedział dyrektor generalny TUI
W wyniku upadłości FTI, firma Alltours z siedzibą w Hanowerze przewiduje, że w najbliższym czasie przyjmie dodatkowe 400 000 gości, zarówno na letnie, jak i zimowe rezerwacje.
Jak pokazuje sytuacja, upadek jednego biura podróży otwiera nowe możliwości dla innych. Najwięcej trudności mają jednak turyści, którzy wykupili wycieczki u FTI tuż przed ogłoszeniem jego niewypłacalności.