Spektakularne zaćmienie Księżyca! Czy będzie widoczne w Polsce?

Już wkrótce będziemy mieli okazję doświadczyć jednego z najbardziej spektakularnych zjawisk astronomicznych – zaćmienia Księżyca. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga uwagę miłośników astronomii oraz wszystkich, którzy pragną podziwiać piękno kosmosu. Ale czy to zaćmienie będzie widoczne na naszym niebie?

Podczas gdy tysiące pasjonatów astronomii, często tylko na chwilę, przygotowywało się do obserwacji spadających gwiazd, nasze niebo zaskoczyło nas czymś wyjątkowym. Ostatnio w Polsce oraz w niektórych krajach południowej Europy mieliśmy okazję podziwiać zjawiskową zorzę polarną. Choć takie spektakle są rzadkie w naszym regionie, ostatnie miesiące pokazują, że możemy je zobaczyć średnio co dwa lub trzy tygodnie.

Zaćmienie Księżyca

18 września czeka nas wyjątkowe zjawisko, jakim jest całkowite zaćmienie Księżyca.

Choć pełne zaćmienie Księżyca będzie miało miejsce, w Polsce zobaczymy tylko jego fragment. Księżyc całkowicie zniknie w cieniu Ziemi, ale dopiero gdy znajdzie się nad zachodnią Europą i zniknie za zachodnim horyzontem z perspektywy Polski.

ZOBACZ TAKŻE: To imię było kiedyś przezwiskiem. Dziś zyskuje na popularności

Mimo tego, warto przygotować się na obserwację i uchwycić to niezwykłe wydarzenie. Najpiękniejsze zdjęcia zaćmień Słońca i Księżyca to te, które uwieczniają momenty, gdy zjawisko zaczyna się lub kończy nad horyzontem, i są często nagradzane w konkursach fotograficznych.

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 2:41 w nocy od fazy półcieniowej, kiedy Księżyc zacznie przybierać krwistoczerwony odcień, zanikając w półcieniu Ziemi.

Pełne zaćmienie, które osiągnie swoje maksimum o 4:45, niestety dla nas będzie już poza zasięgiem, gdyż Księżyc znajdzie się pod horyzontem.

Pojawią się również zorze polarne

Chociaż zaćmienie Księżyca, które nastąpi w nocy z 18 września, nie będzie w pełni widoczne w Polsce, noc i tak przyniesie fascynujące zjawiska.

Istnieje spora szansa na obserwację zorzy polarnej, zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualną wysoką aktywność słoneczną.

Może to być idealny moment na podziwianie tego rzadkiego widoku. Dodatkowo, wytrwali miłośnicy astronomii mają szansę na zobaczenie resztek roju Perseidów, który rozświetlał nasze niebo w sierpniu, przynosząc nawet sto meteorów na godzinę.

Tegoroczny rój okazał się bardziej aktywny niż zwykle, z meteorytami spalającymi się w atmosferze z częstotliwością 6-15 w ciągu każdej godziny.

Nawet w miastach można było dostrzec najjaśniejsze meteory, często iskrzące i pozostawiające smugi dymu na nocnym niebie.

Zdjęcie Spektakularne zaćmienie Księżyca! Czy będzie widoczne w Polsce? #1

Czym są perseidy?

Perseidy, znane jako rój meteorów pochodzący z gwiazdozbioru Perseusza, są jednym z najbardziej oczekiwanych zjawisk astronomicznych, znanym już od czasów starożytnych.

Ich źródłem jest kometa Swift-Tuttle, odkryta pod koniec XIX wieku. Choć sama kometa odwiedza okolice Ziemi tylko co 133 lata, pozostawia za sobą obfitą drogę kosmicznego gruzu. Te fragmenty, głównie wielkości ziarenek piasku, wchodząc w atmosferę z prędkością 59 km/s, intensywnie się spalają, tworząc spektakularne widowisko.

W miarę jak Ziemia przechodzi przez orbitę tej komety, co roku napotykamy na ten kosmiczny pył, co sprawia, że Perseidy są regularnym wydarzeniem.

Chociaż szczyt aktywności Perseidów przypada na połowę sierpnia, meteory mogą być widoczne jeszcze przez kilka tygodni, aż do połowy września.

W tym okresie można zaobserwować nawet 8-10 meteorów na godzinę, co oznacza, że w tym roku być może będziemy widzieć spadające gwiazdy średnio co kilka minut. Takie prognozy od astronomów mogą sprawić, że nocne niebo stanie się miejscem pełnym kosmicznych spektakli.

Plamy słoneczne

Plamy słoneczne są fascynującym obiektem do obserwacji astronomicznych, szczególnie gdy używa się teleskopu lub lunety z odpowiednim filtrem słonecznym.

Przez długi czas średniowieczni uczeni odrzucali istnienie plam na Słońcu, uważając je za efekty atmosferyczne na Ziemi. Dopiero Galileusz, który popierał teorię Mikołaja Kopernika o heliocentryzmie, udowodnił ich słoneczne pochodzenie.

Jego odkrycia, takie jak fazy Wenus i księżyce Jowisza, wspierały teorię Kopernika i obaliły wcześniejsze przekonania.

Plamy słoneczne są związane z cykliczną aktywnością magnetyczną Słońca, która rośnie co 11 lat i wpływa na zjawiska takie jak zorze polarne.

Jeśli przegapimy zjawiska tego typu w nadchodzących latach, następna okazja może się zdarzyć dopiero w 2035 roku.

Superpełnia Księżyca

Sierpień zakończył się czwartą w tym roku superpełnią Księżyca, która jednocześnie była Niebieskim Księżycem. Superpełnia to zjawisko, gdy Księżyc w pełni znajduje się najbliżej Ziemi, co sprawia, że wydaje się większy i jaśniejszy. Rzadkie i wyjątkowe, te pełnie umożliwiają lepsze obserwowanie powierzchni Księżyca.

Niebieski Księżyc nie oznacza koloru, lecz rzadkie zjawisko, gdy w jednej porze roku występują cztery pełnie, zamiast zwykłych trzech.

Przygotowując się na jesień, warto zwrócić uwagę na korzystne warunki do obserwacji planet. W sierpniu mieliśmy koniunkcję Jowisza i Marsa, a we wrześniu dołączy Saturn, którego pierścienie można zobaczyć przez teleskop. Jowisz i Saturn będą widoczne przez całą noc aż do końca jesieni.

Źródło zdjęć: Canva

Udostępnij: