Wkrótce na niebie pojawi się superksiężyc, który wystąpi po raz trzeci z rzędu. Srebrny Glob będzie większy i jaśniejszy niż zwykle.
- To wydarzy się już dzisiaj w południe
- Pełnia prawie w samo południe
- To największy superksiężyc w 2024 roku
Pełnia Księżyca będzie miała już dzisiaj, ale jej szczytowy moment wystąpi jutro 17 październik o godzinie 13:26. W tym czasie Księżyc znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi względem Słońca, co sprawi, że jego widoczna tarcza będzie w pełni oświetlona promieniami słonecznymi.
To wydarzy się już dzisiaj w południe
Gdy Księżyc w fazie pełni osiąga perygeum, czyli punkt najbliższy Ziemi na swojej orbicie, zjawisko to określane jest mianem superpełni lub superksiężyca.
ZOBACZ TAKŻE: Nad Polskę nadciąga potężny atycyklon Werner! Nastąpią wielkie zmiany w pogodzie!
W takim przypadku Srebrny Glob wygląda na większy i jaśniejszy niż podczas standardowej pełni.
Tak będzie i tym razem, a co więcej, podczas październikowej pełni Księżyc znajdzie się bliżej naszej planety niż podczas jakiejkolwiek innej pełni w tym roku.
Jego odległość od Ziemi wyniesie 357 367 kilometrów. Dla porównania, podczas ostatniej superpełni, która miała miejsce 18 września, Księżyc był w odległości 357 386 km od naszej planety.
Pełnia prawie w samo południe
Pełnia Księżyca, która przypada właśnie na 17 października 2024 roku, będzie miała swój kulminacyjny punkt o godzinie 13:28 czasu polskiego.
To oznacza, że wieczorem 16 października i następnego dnia Księżyc będzie wyglądał podobnie na niebie, ale nie będziemy mogli zobaczyć dokładnego momentu pełni z Polski.
Kiedy Księżyc jest w pełni, widzimy prawie połowę jego powierzchni, jednak w rzeczywistości jest to nieco mniej niż 50 procent, ponieważ Księżyc ma kształt kuli.
Podczas pełni Księżyc wzejdzie w czasie zachodu Słońca, a zniknie z widoku nad ranem, gdy Słońce pojawi się na horyzoncie. Około północy Księżyc znajdzie się na wysokości ponad 35 stopni nad horyzontem, co sprawi, że będzie dobrze widoczny przez większość nocy, nawet w miejscach z drzewami czy budynkami.
Mimo że pełnia Księżyca może zakłócać widoczność innych obiektów na niebie, nie wpłynie znacząco na obserwację komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), którą polecamy obserwować w tym tygodniu.
Przy sprzyjających warunkach można ją zobaczyć gołym okiem, a nawet sfotografować smartfonem. Księżyc będzie w odległości około 140 stopni od komety, więc ich blaski się nie będą przeszkadzać.
To największy superksiężyc w 2024 roku
W tym roku możemy obserwować cztery superksiężyce, a październikowy to trzeci z serii.
Jest to również ten superksiężyc, który znajduje się najbliżej Ziemi.
Perygeum to moment, gdy Księżyc osiąga najbliższe położenie względem naszej planety na swojej orbicie. Choć często myślimy o superksiężycu jako o pełni Księżyca, warto zaznaczyć, że pełnia nie zawsze zbiegają się z momentem perygeum.
W przypadku październikowego superksiężyca, chociaż to on będzie najbliżej Ziemi w czasie pełni, moment perygeum wystąpi 10 godzin wcześniej.
W chwili pełni odległość między Ziemią a Księżycem wyniesie 357 367 km, a w perygeum jeszcze mniej – 357 172 km.
Interesujące jest to, że najbliższy Księżyc w tym roku był w dniu 10 marca, gdy mieliśmy nów Księżyca i odległość wynosiła 356 893 km.
Dlatego największy rozmiar Księżyca na niebie można zaobserwować w nocy przed pełnią. Choć różnica ta może być niewidoczna gołym okiem, noc z 16 na 17 października będzie najlepszym czasem na podziwianie dużego Księżyca.
Źródło zdjęć: Canva