Do jakiego wieku dzieci powinny wierzyć w Świętego Mikołaja?

Ostatnio moja 7-letnia córka zaczęła mnie podpytywać, czy Święty Mikołaj naprawdę istnieję, czy jednak nie, a wszystko przez dyskusję, która narodziła się w jej szkole. Ostatecznie uznałam, że powinna znać prawdę i powiedziałam jej, że to jedynie wymysł i legenda. Niestety córka mocno to przeżyła. Czy nie popełniłam błędu?

    Dla mojej Kasi św. Mikołaj był kimś wyjątkowo ważnym. Już jako 2-latka bardzo się cieszyła na jego przyjście do domu (za Mikołaja przebierał się ktoś z rodziny). Przez kilka lat córka wyczekiwała Świąt Bożego Narodzenia, pisała listy do św. Mikołaja i przygotowywała dla niego poczęstunek - ciasteczka i szklankę mleka. W przedszkolu nigdy nie było problemu, bo wszystkie dzieci tak jak Kasia wierzyły w św. Mikołaja, który rok w rok odwiedzał ich w placówce. Sytuacja zmieniła się jednak, gdy córka poszła do szkoły. Wtedy niektóre dzieci wyśmiewały się z tych, co myślą, że prezenty przynosi im Św. Mikołaj, dlatego moje dziecko uznało, że zapyta o prawdę właśnie mnie. Mimo iż wiedziałam, że córka bardzo wierzy w Świętego Mikołaja, uznałam, że nadszedł właściwy czas, aby poznała prawdę. Niestety wiedza, że to rodzice czytają listy, jedzą przekąski i kupują prezenty w sklepach, naprawdę ją zasmuciła i co więcej, doprowadziła nawet do łez. Czy nie zrobiłam źle? Jaki jest właściwy wiek na poinformowanie dziecka, że Św. Mikołaj jednak nie istnieje?

    Odpowiedź redakcji: Nie ma właściwego wieku, w którym dziecko powinno poznać prawdę. Statystycznie według ankiety przeprowadzonej przez naukowca z uniwersytetu w Exeter, dzieci przestają wierzyć w Świętego Mikołaja około 8. roku życia. Niektóre dzieci dowiadują się tego szybciej, inne później. Podobnie jest z reakcją dziecka na przekazaną informację. Niektóre dzieci faktycznie czują się zawiedzione, inne natomiast nie zawracają na to większej uwagi. To ważne, aby okazać dziecku wsparcie i wytłumaczyć, że wszyscy w tym dorośli, kiedyś też wierzyli w Św. Mikołaja. Można zaproponować dziecku, aby od teraz ono „stało się Świętym Mikołajem” i przygotowywało paczki na swoich najbliższych.

    Udostępnij: