Dlaczego wiele osób nie lubi Świąt Bożego Narodzenia?

Wiele osób czeka na nie z niecierpliwością! W końcu święta to magiczny czas, wypełniony radością i szczęściem, spędzany w rodzinnej atmosferze, w towarzystwie ukochanych osób… Tak naprawdę nie wszyscy się z nich cieszą. Niektórym kojarzą się wyłącznie z przymusem, zmęczeniem, zakupowym szaleństwem, wydatkami ponad stan i krępującymi spotkaniami. Dlaczego tak dużo osób nie lubi Świąt Bożego Narodzenia?

  Nie lubisz Bożego Narodzenia? Nie jesteś sam!

  Boże Narodzenie dla wielu osób wcale nie jest magicznym czasem, spędzanym w rodzinnym gronie, ale przykrym przymusem. Zakupowe szaleństwo, wydatki poza kontrolą, sprzątanie, gotowanie, zmęczenie, kłopotliwe pytania przy świątecznym stole i presja na bycie radosnym i szczęśliwym… Psychologowie jednogłośnie potwierdzają: wiele osób tak naprawdę nie lubi świat, tylko się do tego nie przyznaje!

  Wiele osób ich nie lubi, tylko się do tego nie przyznają

  Psycholożka Joanna Grabowska-Osypiuk w rozmowie z portalem www.hellozdrowie.pl mówi:

  W okresie świątecznym gabinety psychologiczne przeżywają oblężenie. Większość z nas nie lubi świąt. Nie chcemy się do tego przyznawać, ale tak właśnie jest. Dla niektórych to okres ogromnego wysiłku, którego nikt za bardzo nie docenia. Dla innych to czas, kiedy musimy udawać, że wszystko jest super, a praktycznie nie ma takiej rodziny, gdzie rzeczywiście tak jest.

  Świąteczny czas… smutku i stresu

  Brytyjski portal Telegraph.co.uk, powołując się na dane Stress Management Society, pisze, że święta tak naprawdę nie przynoszą nam radości, a wręcz przeciwnie, generują smutek i wzmożony stres.

  Z analiz naukowców wynika, że połowa badanych osób wypija alkohol przed świątecznym obiadem, by poradzić sobie ze stresem. Natomiast jedna na dwadzieścia ankietowanych, uważa święta za bardziej stresujące od… włamania.

  Najbardziej nerwowy czas w roku

  Amerykańscy naukowcy z Pew Research Center, na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzili, że świąteczny czas jest jednym z najbardziej stresujących wydarzeń w roku. Ludzi najbardziej irytuje komercyjny i materialny charakter świąt, a także zakupowe szaleństwo, tłumy w sklepach, gorączkowe przygotowania, korki i konieczność brania udziału w religijnych uroczystościach.

  Przymusowe spotkania z nielubianymi członkami rodziny, brak wspólnych tematów, krępujące i nietaktowne pytania przy świątecznym stole, nietrafione prezenty, sprawiają, że zamiast czekać na święta, modlimy się tylko, by jak najszybciej się skończyły…

  ZOBACZ TAKŻE: Te znaki zodiaku mają „w nosie” inne osoby. Myślą wyłącznie o sobie

  Udostępnij: