ChatGPT rozwiązał medyczną zagadkę po 17 nieudanych wizytach lekarskich!

Czteroletni chłopiec przeszedł badania u 17 lekarzy, ale bezskutecznie. Zrozpaczona matka zdecydowała się skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji, a ChatGPT trafnie zdiagnozował jego przypadłość. Dziecko przeszło już operację.

ChatGPT rozwiązał medyczną zagadkę po 17 nieudanych wizytach lekarskich!

Czteroletni chłopiec przeszedł badania u 17 lekarzy, ale bezskutecznie. Zrozpaczona matka zdecydowała się skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji, a ChatGPT trafnie zdiagnozował jego przypadłość. Dziecko przeszło już operację.

Sztuczna inteligencja, w tym ChatGPT, wywołują mieszane uczucia, zwłaszcza w kontekście ich zastosowania w dziedzinie medycyny. Z jednej strony budzą wielkie nadzieje na poprawę opieki zdrowotnej, z drugiej strony jednak pojawiają się obawy etyczne, zwłaszcza dotyczące kwestii odpowiedzialności.

Ten konkretny przypadek ilustruje, że czasem technologia może przewyższać umiejętności wielu wykwalifikowanych specjalistów. To, co przez trzy lata stanowiło zbyt duże wyzwanie dla kilkunastu lekarzy, ChatGPT zdiagnozował błyskawicznie i trafnie.

Diagnoza postawiona przez ChatGPT

Amerykańska telewizja śniadaniowa "Today" opowiedziała historię 4-letniego Alexa. Chłopiec zmagał się z wieloma różnymi dolegliwościami, jednak lekarze przez długi czas nie mogli ustalić, co mu dolegało. Alex nie tylko przestał rosnąć, ale także cierpiał na chroniczny ból. Aby złagodzić cierpienie, musiał codziennie przyjmować leki przeciwbólowe, co utrudniało mu normalne funkcjonowanie. Po pewnym czasie pojawiły się także dziwne objawy, takie jak wybuchy gniewu, chroniczne zmęczenie i tendencja do gryzienia różnych przedmiotów.

Rodzice, desperacko poszukując pomocy dla swojego dziecka, w ciągu 3 lat odwiedzili aż 17 specjalistów, w tym neurologów, dentystów, internistów, fizjoterapeutów i ortodontów. Niestety, żaden z nich nie był w stanie postawić trafnej diagnozy.

Przyszłość oparta na sztucznej inteligencji

Matka Alexa nie poddawała się w poszukiwaniach, zwłaszcza kiedy obserwowała jego dziwne zachowania, takie jak niemożność usiadania w siadzie skrzyżnym.

W desperacji postanowiła skorzystać z pomocy sztucznej inteligencji i wprowadziła wszystkie wyniki badań syna oraz niepokojące objawy do ChatGPT. Opowiadała, że zajęło jej to całą noc, przeglądając każdą linijkę wyników rezonansu magnetycznego i przekazując je ChatGPT.

Sztuczna inteligencja, po analizie wprowadzonych danych, sugerowała, że chłopiec może cierpieć na rzadki zespół zakotwiczenia rdzenia kręgowego. Z tą wstępną diagnozą matka udała się do kolejnego neurochirurga. Lekarz ponownie przejrzał wyniki badań chłopca i potwierdził to, co ChatGPT sugerował. Dzięki temu właściwe leczenie mogło zostać wdrożone dla chłopca.

"Po przeprowadzeniu jeszcze jednego rezonansu magnetycznego lekarz był w stanie wskazać miejsce, w którym kręgosłup Alexa był uwięziony. Chłopiec niedawno przeszedł operację kręgosłupa i obecnie wraca do zdrowia" – pisze portalToday.com

 

 

Udostępnij: