Już wiemy, kiedy wejdą w życie nowe zmiany w receptach!

Nowelizacja ustawy refundacyjnej przewiduje wprowadzenie nowych przepisów dotyczących realizacji recept rocznych. Jakie niespodziewane zmiany czekają pacjentów?

Już wiemy, kiedy wejdą w życie nowe zmiany w receptach!

Nowelizacja ustawy refundacyjnej przewiduje wprowadzenie nowych przepisów dotyczących realizacji recept rocznych. Jakie niespodziewane zmiany czekają pacjentów?

Recepty roczne: jakie zmiany?

Nowa ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadza istotne zmiany w związku z realizacją recept rocznych.

Przypomnijmy, że dotychczas pacjenci mieli możliwość wykupienia leków na okres 180 dni. Po wprowadzeniu nowych przepisów, będzie można je nabyć jedynie na okres 120 dni (czyli 4 miesiące).

Głównym celem nowych przepisów jest zapobieganie marnowaniu leków w przypadku częstych zmian w dawkowaniu. Zmiany te mają również na celu wyeliminowanie praktyki gromadzenia leków "na zapas", która sprawia, że leki stają się niedostępne dla innych pacjentów w aptekach i hurtowniach. Dodatkowo, nowe przepisy pomagają ograniczyć koszty związane z utylizacją niezużytych leków.

Warto podkreślić, że recepty roczne nadal są dostępne. Lekarze nadal mogą je wypisywać, ale pacjenci nie mogą ich zrealizować w całości. Aby wykorzystać receptę roczną, konieczne będzie trzykrotne odwiedzenie apteki.

Co z resztą leków?

Leki, które pozostaną na receptach, będą dostępne do wykupienia dopiero po upływie 90 dni od ostatniej realizacji.

Kiedy wchodzą w życie nowe przepisy?

Aktualnie nowelizacja znajduje się w oczekiwaniu na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Informacje nieoficjalne sugerują, że nowe przepisy mogą wejść w życie od 1 listopada 2023 roku.

Wsparcie dla pracowników farmacji

Farmaceuci zostaną wyposażeni w nowy system teleinformatyczny, który usprawni obliczenia. Planuje się, że system ten rozpocznie swoje funkcjonowanie od 1 marca 2024 roku.

Aplikacja mojeIKP: zamawianie leków

Warto przypomnieć, że w czerwcu 2023 roku Ministerstwo Zdrowia ogłosiło dostępność e-recepty na stałe leki, które można zamówić za pomocą aplikacji mojeIKP. To dotyczy leków, na które wcześniej lekarz wystawił receptę.

Warto przypomnieć, że do tej pory lekarz miał możliwość wystawienia e-recepty online poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

Aby skorzystać z tej nowej usługi, należy wybrać swoją przychodnię oraz lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  • podczas osobistej wizyty w przychodni.

  • korzystając z Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

 

 

 

Udostępnij: