Spożywanie przetworzonej żywności wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najnowsze badania wskazują, że ten rodzaj żywności może prowadzić do uzależnień.
Spożywanie takiej żywności, szczególnie często i w nadmiarze, może prowadzić do uzależnienia i to takiego, jak uzależnienie od alkoholu, nikotyny czy hazardu. Bardzo ciężko jest zmienić nawyki żywieniowe, zrezygnować z tych produktów, porównywalnie jak na odwyku.
Uzależnione dzieci
Wyniki metaanalizy umieszczone w czasopiśmie "British Medical Journal" w artykule poświęconym "Społecznym, Klinicznym i Politycznym Implikacjom Uzależnienia od Ultra Przetworzonej Żywności", ukazują, że 12% dzieci jest już uzależnionych od szkodliwych produktów, a badania wskazują, że liczba ta niepokojąco rośnie. Nawyków takich uczą niestety dorośli, wśród nich problem jest taki sam.
Te liczby są porównywalne do poziomu uzależnienia dorosłych od innych legalnych substancji. W przypadku alkoholu wynosi to 14 procent, a od papierosów aż 18 procent populacji. Badania te rzucają nowe światło na problematykę uzależnienia od żywności ultra przetworzonej, podkreślając jego istotność zarówno w kontekście społecznym, jak i zdrowotnym.
„Chociaż ludzie mogą rzucić palenie, picie i hazard, nie mogą przestać jeść”– mówi współautorka badania Alexandra DiFeliceantoniom, wyjaśniając, dlaczego tak trudno jest zerwać z tym nałogiem
Konsekwencje uzależnienia
„Większość żywności, którą uważamy za naturalną lub minimalnie przetworzoną, dostarcza energii w postaci węglowodanów lub tłuszczu, ale nie obu naraz” – wyjaśnia DiFeliceantonio, tłumacząc, dlaczego taka żywność może uzależniać.
Substancje używane do produkcji przetworzonej żywności powodują, że:
-
cukry proste z dodatkiem tłuszczów dają uczucie dużej satysfakcji, co sprawia, że sięgamy po nią kompulsywnie, uzależniamy się,
-
węglowodany proste z tłuszczami wywołują wyrzut dopaminy, taki jak przy spożywaniu alkoholu, czy paleniu papierosów.
Nadmierne spożywanie tych produktów może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Wśród chorób można wyróżnić:
-
choroby serca,
-
nowotwory,
-
otyłość,
-
przedwczesna śmierć.
Objawy uzależnienia
Objawy mogą być różne, w zależności od rodzaju spożywanych produktów. Wśród powszechnie występujących wyróżnia się:
-
impulsywność
-
rozregulowanie emocji
-
problemy zdrowotne (fizyczne i psychiczne)
-
symptomy związane z odstawieniem
-
nadmierne spożycie
-
brak kontroli nad ilością spożywanego jedzenia
-
zwiększony apetyt.
O jakich produktach mowa?
Żywność ultra przetworzona to produkty spożywcze wytwarzane w sposób przemysłowy, zawierające składniki, które rzadko znajdują się w tradycyjnych domowych kuchniach. Do tych składników należą m.in. rafinowane węglowodany oraz tłuszcze trans, które stanowią główne źródło szkodliwych substancji w tego typu produktach.
W skład takiej żywności wchodzą:
-
sklepowe ciastka,
-
czekolada,
-
czipsy,
-
gotowe produkty (np. mrożona pizza),
-
krakersy itp.
Zdaniem naukowców, edukacja o szkodliwości żywności wysoko przetworzonej może wpłynąć pozytywnie na naszą świadomość. Taka wiedza jest bardzo istotna w podejmowaniu decyzji dotyczących, tego co podajemy naszym dzieciom do spożycia.