Z dniem 1 stycznia nastąpiły zmiany w kryteriach przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Jakich zmian możemy się spodziewać? Czy dotyczy to wszystkich?
Osoby, które korzystały ze świadczenia pielęgnacyjnego, nie mogły do tej pory podejmować pracy zarobkowej. Od nowego roku przepisy uległy zmianom, świadczenie dodatkowo wzrosło.
Zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym
Do niedawna świadczenie pielęgnacyjne wynoszące 2 458 zł było przeznaczone dla osób opiekujących się bliskimi z dużym stopniem niepełnosprawności. Podjęcie takiej formy opieki jednocześnie oznaczało rezygnację z pracy zarobkowej. Ta kwota okazała się zbyt niska na całkowite pokrycie kosztów związanych z zakupem leków oraz zapewnieniem procesu rehabilitacji.
Od 1 stycznia tego roku mają nastąpić zmiany. Świadczenie to może być łączone z dodatkowymi dochodami, co poprawi sytuację finansową osób opiekujących się niepełnosprawnymi.
Wzrost kwoty świadczenia
Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło do 2 988 zł miesięcznie, zmieniły się również zasady jego przyznawania. Składając wniosek po tej dacie, będzie możliwość skorzystania z nowych warunków. To pozwoli na podjęcie dodatkowej pracy na przykład podczas korzystania podopiecznych z rehabilitacji.
Osoby, które już pobierają świadczenie, teraz same zdecydują, czy chcą kontynuować na dotychczasowych zasadach, które wykluczają dodatkowe zarabianie, czy też przenieść się na nowy system rozliczeniowy. Dla tych, którzy szukają opcji na dodatkowy dochód przy wsparciu świadczenia, konieczne będzie złożenie dodatkowego wniosku.
Dodatkowe zmiany
Zmieni się również przyznawanie świadczenia dla osób, które ukończą 18 lat. Do tej pory polegało to na przyznawaniu świadczenia wspierającego rodzicowi, ale od teraz, po osiągnięciu pełnoletniości, świadczenie przechodzić będzie na samą osobę zainteresowaną. Oznacza to, że świadczenie będzie przekazywane na konto osoby pełnoletniej.