Naukowcy odkryli dwa główne powody zdrady

Okazuje się, że bez względu na to, czy zdradza kobieta, mężczyzna, osoba starsza, czy bardzo młoda – powodem zdrady zazwyczaj okazuje się jeden z dwóch powodów. Nawet jeśli osoba zdradzająca szuka innej wymówki.

Czym jest zdrada?

Zdrada w związku jest jednym z najbardziej bolesnych doświadczeń, które mogą spotkać człowieka, głęboko wpływając na jego psychikę i samopoczucie emocjonalne. Polega na złamaniu zaufania i obietnic wierności, co często jest postrzegane jako ostateczne zdradzenie podstawowych fundamentów relacji.

Psychiczne konsekwencje zdrady mogą być rozległe i długotrwałe. Osoba zdradzona może doświadczać intensywnych uczuć, takich jak gniew, smutek, frustracja, poczucie odrzucenia czy też osamotnienia. Często pojawia się także obniżone poczucie własnej wartości, lęk przed przyszłymi relacjami oraz trudności w ponownym zaufaniu innym osobom.

Zdrada może prowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych, w tym depresji, lęku, a nawet objawów stresu pourazowego (PTSD). Osoba, która została zdradzona, może mieć problemy ze snem, apetytem, koncentracją i ogólnym funkcjonowaniem w życiu codziennym.

Odbudowa zaufania w związku po zdradzie, jeśli obie strony decydują się na takie działanie, jest trudnym i czasochłonnym procesem. Wymaga otwartej komunikacji, szczerości, pracy nad relacją i często wsparcia profesjonalnego, np. terapii par.

Zdrada nie tylko destabilizuje związek, ale także zmienia wewnętrzny świat osoby zdradzonej, jej światopogląd i przekonania na temat miłości, zaufania i bliskości. Przepracowanie tego doświadczenia i powrót do równowagi emocjonalnej jest często długą i trudną podróżą.

Jak się okazuje naukowcy odkryli dwa główne powody zdrad!

Zdjęcie Naukowcy odkryli dwa główne powody zdrady #1

Dwa główne powody zdrady w związku

Naukowcy w Uniwersytetu w Tennessee przeprowadzili ankietę, w której wzięło udział 140 osób. Średnia wieku wynosiła 22 lata. Prawie 60% badanych to kobiety. Każda z tych osób zdradziła swojego partnera w przeciągu ostatnich 6 miesięcy.

Badanym zadano pytanie o przyczynę zdrady. Okazuje się, że najczęstszą przyczyną jest niespełnianie kluczowych potrzeb przez partnera. Mowa nie tylko o seksie, ale również o komunikacji, poczuciu bliskości, poczuciu bycia kochanym. Aż 73% badanych zdecydowało się na zdradę z tego właśnie powodu.

Drugą z najczęstszych przyczyn okazała się silna potrzeba poczucia niezależności. Ponad 20% badanych twierdzi, że właśnie z tego powodu zdradzili. 

Udostępnij: