Kiedy ciągnie ich do siebie - co sprawia, że ludzie czują między sobą więź?

Każdy kiedyś odczuł więź z drugą osobą i przyciąganie, któremu ciężko można było się oprzeć. Mało kto jednak zastanawiał się skąd bierze się takie uczucie. Powstało wiele badań, które wyjaśniają co jest źródłem więzi i przyciągania, a dzięki temu łatwiej jest zrozumieć dlaczego tak czujemy do drugiej osoby.

Wspólne cechy

Wiele ludzi wychodzi z założenia, że to przeciwieństwa są powodem, dla którego ludzi do siebie ciągnie, ale nie do końca tak jest. Podobieństwa to nie tylko zainteresowania i hobby. To też takie same poglądy, wartości i cechy, które pozwalają na lepsze porozumienie się. Kiedy ludzie są do siebie podobni, wtedy zaczynają inaczej na siebie patrzeć. Kiedy jesteśmy odbierani w pozytywny sposób, to będzie nam zależało, aby zbliżyć się do tej osoby.

Otoczenie

Otaczamy się ludźmi, z którymi zbudowaliśmy pewną relację. Czujemy się przy nich dobrze i swobodnie. Większość osób tworzy związki z osobami, które już wcześniej znała i stworzyli między sobą bliskość, która była początkiem jakiegoś uczucia. Taka bliskość jest też źródłem zainteresowania i tego, że ludzi przyciąga do siebie.

Atrakcyjność

Można zaprzeczać, ale każdy na początku zwraca uwagę na wygląd. W końcu to jest jedyna rzecz, którą możemy od razu ocenić zaraz po poznaniu drugiej osoby. Rodzaj fizycznego zainteresowania drugą osobą jest kwestią indywidualną, ale same zjawisko ma znaczenie dla wszystkich. Chodzi o to, że atrakcyjność ma wpływ na to, do jakich ludzi nas ciągnie i jakich my sami przyciągamy oraz z kim będziemy budować więź.

Wypełnienie pustki

Każdy z nas ma jakieś braki lub potrzeby, a więc szukamy kogoś, kto je wypełni. Również sami jesteśmy w stanie uzupełniać innych. Kiedy na naszej drodze spotkamy kogoś, kto spełnia te funkcje, to nie ma się co dziwić, że czujemy przyciąganie do tej osoby.

+

Udostępnij: