7 brutalnych prawd, które musi poznać każda osoba będąca w toksycznym związku.

Toksyczne związki potrafią po cichu niszczyć nasze emocje i osobowość. Nie zawsze jednak zdajemy sobie z tego sprawę i bronimy swojego partnera przed negatywną opinią bliskich. Takie zachowanie zdecydowanie nie jest dla nas dobre i uniemożliwia nam rzeczywisty pogląd na sytuację. Osoby te muszą zatem usłyszeć brutalną prawdę, która być może pokaże prawdziwy obraz.

Nie zmienisz swojego partnera

Masz ciągle wrażenie, że pewnego dnia uda ci się zmienić zachowanie swojego partnera. Wierzysz, że miłość, która was łączy przezwycięży wszystko i pozwoli wam stworzyć idealny związek, który sobie wyobrażasz już od bardzo dawna. W rzeczywistości twoja intuicja doskonale wie, że tak się nie stanie, ale starasz się uciszyć ten głos.

Ratowanie związku jest efektem niskiego poczucia własnej wartości

Staranie się o polepszenie relacji w związku jest bardzo dobrym krokiem, ale pod warunkiem, że jest to działanie obustronne. W toksycznym związku tylko ty się starasz ratować relację i zaspokajać potrzeby partnera. Jest to wynik niskiej samooceny i poczucia własnej wartości, które mogło mieć swój początek już dawno temu. Dojrzewanie w przekonaniu, że nasze potrzeby nie są tak samo istotne, jak innych, jest zauważalne w kolejnych latach.

Izolujesz się emocjonalnie

W pewnym momencie zaczynasz odczuwać pustkę i przestajesz dostrzegać ludzi, którzy chcą dla ciebie dobrze. Starasz się nie dopuścić do siebie myśli, że bliscy mogą mieć rację, aby nie poczuć innych emocji. Dlatego też pojawia się osamotnienie i pustka oraz wrażenie, że nikt cię nie rozumie. To może być początek wielu problemów zdrowotnych, jak na przykład depresja.

Okłamujesz samego siebie

Wmawiasz sobie, że wszystko jest w najlepszym porządku, odczuwasz szczęście i cokolwiek by się nie działo, kochacie się z partnerem i tworzycie udany związek. Jest to okłamywanie samego siebie, które ma doprowadzić do tego, że faktycznie w to uwierzysz. To samo chcemy osiągnąć z bliskimi, kiedy mówimy im o swoim związku. Opisujemy go w pozytywny sposób, aby tylko nie zobaczyć tego, co się dzieje naprawdę.

Masz wrażenie, że nie jesteś wart

Będąc w toksycznym związku z czasem pojawia się przekonanie, że nie jesteśmy wart czegoś lepszego. Nasze myśli i emocje są ciągle negatywne i zaczynamy wierzyć, że nie jesteśmy odpowiedni i nie zasługujemy na bycie kochanym i szanowanym oraz odcinamy się od swoich bliskich. Toksyczny związek wysysa z nas wszystkie pozytywne emocje, które pozwalają nam wierzyć, że zasługujemy na szczęście.

Pozwalasz na bycie zależnym

W związku poleganie na sobie jest bardzo ważną częścią relacji. Zależność w pewnym stopniu jest dobrym sygnałem, ale wszystko się zmienia, kiedy zaczynamy wierzyć, że bez partnera nie damy sobie rady. Całkowita zależność odbiera nam autentyczność i swobodę, a fakt, że godzimy się na to, nie polepsza sytuacji. Warto pamiętać, że związek łączy ludzi, którzy mimo wszystko są jednostkami, a więc każdy ma prawo do niezależności.

Przestań bać się odrzucenia

Dzieci, kiedy boją się odrzucenia, są w stanie zrobić rzeczy, do których na ogół nie są zdolne. Wszystko po to, aby znaleźć akceptację i uznanie. Dorośli również posiadają takie lęki, a więc zrobią wszystko, aby nie zostać odrzuconym przez partnera. Są w stanie zrezygnować ze wszystkich swoich potrzeb, aby tylko zadowolić tę jedną osobę. Nie można jednak zapomnieć, że związek tworzy dwójka osób, które mają prawo do swoich przyjemności.

Przebywanie w toksycznym związku potrafi zmienić człowieka. Bardzo ciężko jest się zdecydować na zmiany, ale to wcale nie znaczy, że nie jest to możliwe. Rany zostaną w sercu, ale również pojawi się szczęście, na które każdy zasługuje.

+
Udostępnij: