Toksyczne związki potrafią po cichu niszczyć nasze emocje i osobowość. Nie zawsze jednak zdajemy sobie z tego sprawę i bronimy swojego partnera przed negatywną opinią bliskich. Takie zachowanie zdecydowanie nie jest dla nas dobre i uniemożliwia nam rzeczywisty pogląd na sytuację. Osoby te muszą zatem usłyszeć brutalną prawdę, która być może pokaże prawdziwy obraz.
- Nie zmienisz swojego partnera
- Ratowanie związku jest efektem niskiego poczucia własnej wartości
- Izolujesz się emocjonalnie
- Okłamujesz samego siebie
- Masz wrażenie, że nie jesteś wart
- Pozwalasz na bycie zależnym
- Przestań bać się odrzucenia
Nie zmienisz swojego partnera
Masz ciągle wrażenie, że pewnego dnia uda ci się zmienić zachowanie swojego partnera. Wierzysz, że miłość, która was łączy przezwycięży wszystko i pozwoli wam stworzyć idealny związek, który sobie wyobrażasz już od bardzo dawna. W rzeczywistości twoja intuicja doskonale wie, że tak się nie stanie, ale starasz się uciszyć ten głos.
Ratowanie związku jest efektem niskiego poczucia własnej wartości
Staranie się o polepszenie relacji w związku jest bardzo dobrym krokiem, ale pod warunkiem, że jest to działanie obustronne. W toksycznym związku tylko ty się starasz ratować relację i zaspokajać potrzeby partnera. Jest to wynik niskiej samooceny i poczucia własnej wartości, które mogło mieć swój początek już dawno temu. Dojrzewanie w przekonaniu, że nasze potrzeby nie są tak samo istotne, jak innych, jest zauważalne w kolejnych latach.
Izolujesz się emocjonalnie
W pewnym momencie zaczynasz odczuwać pustkę i przestajesz dostrzegać ludzi, którzy chcą dla ciebie dobrze. Starasz się nie dopuścić do siebie myśli, że bliscy mogą mieć rację, aby nie poczuć innych emocji. Dlatego też pojawia się osamotnienie i pustka oraz wrażenie, że nikt cię nie rozumie. To może być początek wielu problemów zdrowotnych, jak na przykład depresja.
Okłamujesz samego siebie
Wmawiasz sobie, że wszystko jest w najlepszym porządku, odczuwasz szczęście i cokolwiek by się nie działo, kochacie się z partnerem i tworzycie udany związek. Jest to okłamywanie samego siebie, które ma doprowadzić do tego, że faktycznie w to uwierzysz. To samo chcemy osiągnąć z bliskimi, kiedy mówimy im o swoim związku. Opisujemy go w pozytywny sposób, aby tylko nie zobaczyć tego, co się dzieje naprawdę.
Masz wrażenie, że nie jesteś wart
Będąc w toksycznym związku z czasem pojawia się przekonanie, że nie jesteśmy wart czegoś lepszego. Nasze myśli i emocje są ciągle negatywne i zaczynamy wierzyć, że nie jesteśmy odpowiedni i nie zasługujemy na bycie kochanym i szanowanym oraz odcinamy się od swoich bliskich. Toksyczny związek wysysa z nas wszystkie pozytywne emocje, które pozwalają nam wierzyć, że zasługujemy na szczęście.
Pozwalasz na bycie zależnym
W związku poleganie na sobie jest bardzo ważną częścią relacji. Zależność w pewnym stopniu jest dobrym sygnałem, ale wszystko się zmienia, kiedy zaczynamy wierzyć, że bez partnera nie damy sobie rady. Całkowita zależność odbiera nam autentyczność i swobodę, a fakt, że godzimy się na to, nie polepsza sytuacji. Warto pamiętać, że związek łączy ludzi, którzy mimo wszystko są jednostkami, a więc każdy ma prawo do niezależności.
Przestań bać się odrzucenia
Dzieci, kiedy boją się odrzucenia, są w stanie zrobić rzeczy, do których na ogół nie są zdolne. Wszystko po to, aby znaleźć akceptację i uznanie. Dorośli również posiadają takie lęki, a więc zrobią wszystko, aby nie zostać odrzuconym przez partnera. Są w stanie zrezygnować ze wszystkich swoich potrzeb, aby tylko zadowolić tę jedną osobę. Nie można jednak zapomnieć, że związek tworzy dwójka osób, które mają prawo do swoich przyjemności.
Przebywanie w toksycznym związku potrafi zmienić człowieka. Bardzo ciężko jest się zdecydować na zmiany, ale to wcale nie znaczy, że nie jest to możliwe. Rany zostaną w sercu, ale również pojawi się szczęście, na które każdy zasługuje.
+