7 elementów, o których warto wiedzieć, kiedy kończysz toksyczny związek

Rozstanie z toksycznym partnerem może kojarzyć się z wolnością i szczęściem, ale po drodze należy się zmierzyć z wieloma problemami, które nadal trzymamy w sercu. Decyzja o rozstaniu może być jedną z najlepszych decyzji, ale warto dowiedzieć się, co może nas spotkać.

1. Poczucie własnej wartości nadal pozostaje naruszone

Toksyczny związek wiąże się z tym, że partner systematycznie stara się obniżyć Twoją samoocenę. Przez to myślisz, że tylko dzięki niemu jest się cokolwiek wartym. Takie przekonanie nadal zostaje w głowie, nawet jeśli doszło już do rozstania. Odbudowanie swojego poczucia wartości wymaga dużo pracy i czasu.

2. Tęsknisz

Toksyczni partnerzy, mimo swojej największej wady, potrafią być też romantyczni, delikatni i opiekuńczy. Dzięki nim można się poczuć wyjątkowo. Nie można zatem się dziwić, że tęsknota może się pojawić nawet po latach od rozstania.

3. Zaczynasz rozumieć normalność

Związek, w którym atmosfera jest toksyczna, jest pełen kłótni, łez, a nawet przemocy. Występuje jednak przekonanie, że takie zachowania i sytuacje są normalne. W końcu w każdym związku dochodzi do nieporozumień i kłótni. Otóż rozstanie pokaże Ci, co tak naprawdę jest normalne. Jak normalne życie i związek może wyglądać.

4. Odnajdujesz siłę

Mimo że rozstanie wiąże się z cierpieniem i wieloma negatywnymi emocjami, to z czasem zaczynasz odnajdywać w sobie siłę. Zaczynasz widzieć świat z zupełnie innej perspektywy, która pokazuje Ci, że jesteś w stanie zrobić naprawdę wiele. Dostrzegasz, że tak naprawdę nie posiadasz w sobie limitów, które dyktują Ci jak masz żyć.

5. Rozstanie nie jest łatwe

Nawet zwykłe rozstanie nie jest łatwe i przyjemne. Tym bardziej rozstanie z toksycznym partnerem. Łatwiej jest żyć w przekonaniu, że można wszystko naprawić, omówić i nadal być ze sobą. Łatwo jest kochać toksycznego partnera, który tylko nam szkodzi. Należy jednak spojrzeć prawdzie w oczy i zrozumieć, że nie wszystko co kochamy i chcemy nam służy.

6. Sytuacja może się powtórzyć

Jest to przykre, ale prawdziwe. Toksyczny związek może ponownie nam się przytrafić. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, a więc ciężko jest określić czy kolejny partner będzie taki sam czy inny. Taki związek ma jeszcze większe szanse na pojawienie się w naszym życiu, jeśli nie weźmiemy wystarczająco dużo czasu, aby zregenerować swoje siły i zrozumieć swoje myśli oraz emocje. Ofiary toksycznego związku mają w zwyczaju decydować się na kolejny, który będzie taki sam.

7. Inni mogą nie zrozumieć

Ciężko jest całkowicie pojąć sytuację osobom, które nigdy nie były w toksycznym związku. Takie doświadczenie może sprawiać, że będziemy chcieli o tym mówić, a nawet krzyczeć i nie zawsze będzie obok nas ktoś, kto będzie chciał tego słuchać.

Udostępnij: