Skąd bierze się nieufność w relacji i jak można z tym walczyć?

Zaufanie jest jednym z najważniejszych elementów budujących silną relację między dwójką osób. Jej brak lub jej słaby stan może doprowadzić do wielu konfliktów, a to następnie powoduje całkowite zerwanie relacji. Skąd jednak powstaje brak zaufania i jak można go odbudować?

Źródło

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że każdy z nas posiada przeszłość, która w większym lub mniejszym stopniu nauczyła nas ufności. Te doświadczenia również wprowadzamy do relacji. Nie zawsze jednak nieufność jest powodowana niepewnością lub podejrzanym działaniem jednej z osób. Zdarza się, że brak zaufania pojawia się bez jasnych podstaw.

Pomijając przyczyny, które są ewidentnym powodem braku zaufania, warto zwrócić uwagę na inne czynniki, które po cichu sprawiają, że zaczynamy być nieufni. Są to między innymi:

1) Dzieciństwo, kiedy rodzice również nie wykazywali się zaufaniem.

2) Lęk przed samotnością.

3) Niepewność i poczucie zagrożenia – partner ma wrażenie, że nie daje z siebie wszystkiego.

4) Brak zdecydowania – kiedy partner podejmuje się działań, które następnie bardzo szybko porzuca.

5) Kiedy partner nieustannie nie dotrzymuje swoich obietnic.

6) Uprzedzenia spowodowane doświadczeniami z przeszłości.

Jak to naprawić?

Rozmawiaj

Ciężko jest szczerze rozmawiać z osobą, której się nie ufa, ale jest to jedyny sposób, aby dojść do porozumienia. Szczera i spokojna rozmowa na temat braku zaufania i jego źródła może wyjaśnić nam wiele pominiętych faktów. Być może umknęły nam niektóre kwestie, które po rozmowie całkowicie zmienią nasze nastawienie.

Rozmowa wymaga od nas również wiele cierpliwości oraz umiejętności dokładnego wysłuchania drugiej strony. W emocjach mamy w zwyczaju przerywać lub zamykać się na słowa swoje partnera. Takie zachowanie jednak do niczego dobrego nie doprowadzi – jedynie może pogorszyć sytuację.

Pamiętaj, że dialog jest bardzo potrzebny w każdej relacji. Wiele potrafi zmienić i pogłębia relację między dwójką osób. Sama rozmowa potrafi nieco podbudować zaufanie.

Wewnętrzna konwersacja

Rozmowa z drugą osobą nie jest najważniejsza. Bardzo istotne jest zrozumienie własnych emocji oraz oczekiwań. Warto jest się zastanowić, gdzie leży powód naszej nieufności oraz dlaczego właśnie to wywołało u nas takie emocje. Pozwoli to zrozumieć, czy jest to kwestia nas samych, czy zadziałały na to zewnętrzne bodźce.

Odbudowa zaufania nie jest łatwym wyzwaniem i potrzeba do tego pracy dwójki osób. Jest to jednak możliwe, jeśli obie ze stron naprawdę tego chcą.

Udostępnij: