Kłamca zrobi wszystko, aby przekonać druga osobę do swoich słów. Najczęściej w bardzo sprytny sposób dopuszcza się słownej manipulacji, która jedynie ma na celu wprowadzić nas w błąd i zapewnić, że kłamca tak naprawdę jest z nami szczery. Warto zatem poznać jego sztuczki, które mogą nam pomóc w rozpoznaniu jego zamiarów.
- „Szczerze mówiąc...”
- Na wszystko mają wyjaśnienie
- Nie rozmawiają w pierwszej osobie
- Zapewniają, że coś jest „zawsze” lub „nigdy”
- Ze skrajności w skrajność
„Szczerze mówiąc...”
Osoby te w każdej swojej wypowiedzi będą starały się podkreślić prawdziwość swoich słów. Dlatego do swojej wypowiedzi będą dorzucali takie zdania jak „Szczerze mówiąc...”, „Będąc szczerym...”, itp.
Na wszystko mają wyjaśnienie
Kłamcy nigdy nie chcą brać odpowiedzialności za swoje czyny, a więc w danej sytuacji bardzo szybko są w stanie obwinić o swój czyn kogoś innego, wymyślając do tego bardzo solidną historię. Takie osoby mają problem z udźwignięciem odpowiedzialności, dlatego też tak szybko znajdują najprostsze wyjście z tej sytuacji.
Nie rozmawiają w pierwszej osobie
Okazuje się, że kłamcy są w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania i przedstawić całą historię, która nas interesuje, ale będzie jedynie opowiadał o osobach trzecich. W takich sytuacjach będą unikać mówienia o swoim udziale. Mówienie o sobie może ich zdradzić, czego oczywiście nie chcą.
Zapewniają, że coś jest „zawsze” lub „nigdy”
Kłamca stara się przekonać, że zawsze będzie obok i nigdy cię nie okłamie. Już po takich słowach powinna nam się zapalić czerwona lampka, bo każdy kiedyś dopuścił się mówienia nieprawdy. Kłamca natomiast już od samego początku pracuje nad tym, aby wyrobić w tobie przekonanie, że z jego strony możesz liczyć na samą szczerość.
Ze skrajności w skrajność
Tutaj kłamcy dzielą się na dwa typy: 1) zasypują szczegółami, 2) praktycznie nic nie mówią. Pierwsza grupa stara się w jak najbardziej szczegółowy sposób przedstawić daną historię, a więc stara się zaprezentować detale, na które nikt naturalnie nie zwraca uwagi. Druga grupa stara się unikać podawania szczegółów z obawy przed brakiem spójności historii, która może szybko ujawnić ich kłamstwo.
Kłamcy zrobią wszystko, aby wyglądać wiarygodnie. Wiele elementów jednak potrafi ich bardzo szybko zdradzić, jeśli będziemy pamiętać, jak je odczytywać.