Miłość potrafi być zaślepiająca i ignorujemy sygnały, które mogą nas uratować. Nie każdy związek nam dobrze służy i należy znać pewne objawy toksycznej więzi, która jedynie pozbawia nas energii i pewności siebie. Gaslighting może należeć do takiej relacji. Na czym dokładnie polega i jakie są jego sygnały?

Czym jest gaslighting?

Gaslighting jest metodą pozbawiania swojej ofiary pewności siebie, racjonalności oraz zmusza, aby polegać jedynie na partnerze. Osoby, które dopuszczają się takiego traktowania, chcą odciąć swoją ofiarę od świata zewnętrznego poprzez zaburzanie jej poglądu na świat. Gaslighting jest ścieżką przez umysł ofiary, aby jak najbardziej przywiązać ją emocjonalnie do partnera.

Ta metoda jest ciężko zauważalna, a osoby, które wiedzą jak się nią posługiwać, mogą bardzo szybko przejąć kontrolę nad swoją ofiarą, która staje się zależna od partnera i przestaje wierzyć w swoje przekonania oraz traci pewność w swoje emocje i myśli.

Jakie są tego sygnały?

Podważają twoją pamięć

Mieszanie we wspomnieniach jest jedną z głównych cech gaslighterów, którzy podważają pamięć swojej ofiary. Wszystko, co widzisz, doświadczasz lub słyszysz, staje się nieprawdą. Gaslighterzy wmawiają, że twoje wspomnienia są błędne lub takie coś w ogóle nie miało miejsca. Taki proces z czasem doprowadza do wątpliwości i zaczynamy wierzyć w słowa partnera, mimo że to my mieliśmy rację.

W ten sposób gaslighterzy chcą, aby ufać w ich słowa. Dzięki temu ofiara nie kwestionuje wydarzeń i bez zastanowienia przyjmuje słowa gaslightera, jako swoje wspomnienia.

Zastanawiasz się nad swoją wrażliwością

Gaslighterzy lubią bawić się emocjami, aby móc lepiej kontrolować swoją ofiarę. Przy każdej możliwej okazji umniejszają twoje emocje i sugerują, że to, co się stało, nie jest warte takich odczuć. Będą wmawiać, że jesteś osobą zbyt wrażliwą i delikatną.

W ten sposób ofiara przy kolejnej sytuacji zacznie się zastanawiać, czy faktycznie nie przesadza z emocjami i czy rzeczywiście powinna je odczuwać.

Ciągle podejrzewają o zdrady

Nie ma znaczenia czy w relacji pojawiły się jakiekolwiek sygnały sugerujące zdradę. Ofiara może być w stu procentach wierna, ale gaslighter i tak znajdzie powody, aby oskarżyć o zdradę. Osoby, które dopuszczają się gaslighting’u są bardzo niepewne oraz nie chcą stracić możliwości kontrolowania swojej ofiary. Zdrada jednak oznaczałaby, że partner/ka nie jest pod całkowitym wpływem gaslightera.

Ciągłe oskarżenia o zdradę mają jednak drugie dno. Osoba, która nieustannie podejrzewa swojego partnera o niewierność, sama w rzeczywistości jest niewierna i stara się przerzucić swoje winy na niewinną osobę.

Ciągle coś znika

Każdy z nas posiada coś, na czym bardzo nam zależy. W relacji z gaslighterem takie przedmioty jednak mogą zacząć znikać, aby ofiara kwestionowała swoją pamięć, a gaslighter miał okazję, aby jeszcze bardziej obniżyć pewność siebie swojej ofiary.

Łapiesz partnera na drobnych kłamstwach

Gaslighterzy nie potrafią mówić prawdy. Kłamią nawet w sytuacjach, które tego nie wymagają. Próba rozmawiania o tym kończy się jednak wmawianiem wersji gaslightera, aby zakorzenić wątpliwości we własne przekonania oraz logiczne myślenie.

Słyszysz żarty z tego, co kochasz

Posiadasz w życiu pasje lub osoby, które bezgranicznie kochasz? Pewne zajęcia lub osoby są dla ciebie bardzo ważne, a więc staje się to celem gaslighterów. Będą „żartować” z tego, co kochasz, aby jedynie obniżyć pewność siebie i zamazać zamiłowanie do czegoś, co daje ci szczęście.

Oni nie chcą żartować z tego, co ciebie również by rozśmieszyło. Interesuje ich jedynie to, co jest dla ciebie ważne i może cię zaboleć w pewien sposób.

Koją twoje cierpienie

Odbywa się to na zasadzie gry emocjonalnej. Gaslighter zniszczy twoje poczucie wartości oraz pewność siebie, a nawet doprowadzi cię do rozpaczy i cierpienia, aby następnie ukoić wszystkie negatywne emocje i dać ci poczucie bezpieczeństwa. Tworzy się wtedy powiązanie – mimo że to on jest odpowiedzialny za cały ból, to również jedynie on jest w stanie dać ci ciepło i miłość.

Wspominają o twoich bliskich

Gaslighterzy będą kłamać na temat twoich bliskich i będą sugerować ich negatywne nastawienie do twojej osoby. Ma to na celu obniżenie twojego zaufania, a to następnie ułatwi odizolowanie ciebie od świata zewnętrznego. Gaslighterzy uważają, że jeśli ich ofiara ma dobre kontakty z bliskimi, to trudniej im będzie przejąć całkowitą kontrolę nad partnerem/ką.

Przestajesz czuć się sobą

Z czasem ofiara przestaje odczuwać te same emocje, które niegdyś sprawiały, że żyje. Zaczyna doświadczać stanów depresyjnych oraz stanów lękowych. Pewność siebie oraz poczucie wartości ulega całkowitemu obniżeniu się, a ofiara staje się ciałem bez duszy.

Gaslighting jest bardzo podstępną metodą do zdobycia kontroli nad drugim człowiekiem. Ważne jest jednak, aby reagować najszybciej, jak tylko pojawiają się niepokojące sygnały.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img