Zainteresowanie drugą osobą jest podstawą na początku relacji, aby zagłębić znajomość. Zdarza się jednak, że z naszej strony wszystko wydaje się w porządku, a jednak partner traci zainteresowanie. Co może być tego powodem?
- Posługujesz się stereotypami
- Generalizujesz
- Ciągle analizujesz
- Niskie poczucie własnej wartości
- Nie pozwalasz przejąć chociaż część kontroli
Randkowanie jest pierwszym etapem przy poznawaniu drugiego człowieka. Staramy się znaleźć kogoś, kto będzie podzielał wartości, poglądy oraz stosunek do wielu kwestii. Pragniemy przedstawić się z jak najlepszej strony i poświęcamy wiele czasu oraz energii, aby zainteresować sobą drugą osobę.
Wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z naszym planem. Dwójka osób coraz lepiej zaczyna się znać i dochodzi do kolejnych spotkań. Nagle jednak nasz partner traci zainteresowanie i kończy to, co wydawało się, że wspólnie budowaliśmy. Powodów może być wiele, ale istnieje kilka podstawowych przyczyn, dla których nasz partner traci zainteresowanie.
Posługujesz się stereotypami
Wielu ludzi widzi i kreuje swój świat za pomocą stereotypów. Jest to bardzo krzywdzące dla drugiego człowieka, jako że narzuca się na niego pewne zachowania lub jest oceniany z góry. Na podstawie stereotypów wiele ludzi ma już wyrobioną opinię na temat każdego. Mogą też od razu przydzielać „role” innemu człowiekowi – w zależności, do jakiej grupy ludzi należy.
Generalizujesz
Wrzucanie wszystkich do jednego worka jest bardzo błędnym posunięciem. Doskonale wiemy, że nie ma na świecie dwóch takich samych osób. Każdy w pewnych sytuacjach reaguje inaczej lub podobnie, ale nigdy tak samo. Ludzie dzielą się na wiele grup – według opinii, wartości, sposobie myślenia, czy poglądów. Generalizowanie natomiast pokazuje, że nie patrzysz na człowieka, jako jednostkę, a jedynie przez pryzmat tego, co ktoś inny zrobił.
Ciągle analizujesz
Zbyt dużo myśli i mało emocji również może być powodem braku zainteresowania ze strony partnera. Każdy chce widzieć i czuć, że relacja to coś więcej niż analizowanie, planowanie, przemyślanie i ciągłe myślenie o tym, co było, jest i będzie. Analizowanie każdego słowa oraz działania doprowadza do tego, że druga osoba zaczyna bać się cokolwiek robić. Nie wszystko jest tak ważne, aby dogłębnie o tym rozmyślać.
Niskie poczucie własnej wartości
Każdy posiada swoje kompleksy, które stanowią słaby punkt. Można zrozumieć, że jesteśmy wrażliwi pod tym punktem, ale pogrążanie się w kompleksach i odrzucanie każdej próby pomocy jest czymś, co bardzo zraża drugiego człowieka. Ciągłe zaprzeczanie komplementom i wyliczanie sobie tego, co nam się w sobie nie podoba, sprawia, że nasz partner traci zainteresowanie.
Nie pozwalasz przejąć chociaż część kontroli
Wielu ludzi stawia na niezależność i moc kontrolowania całej relacji. Mało kto teraz chce podzielić się sterami związku. Prawda jest jednak taka, że obie strony mają prawo mieć wpływ na relację, bo w końcu wspólnie dążycie do stworzenia silnego związku. Odcinanie swojego partnera od jakichkolwiek decyzji buduje przekonanie, że jego zdanie w ogóle się nie liczy.