Dlaczego odchodzimy, mimo że kochamy? Powody, dla których zostawiamy partnerów pomimo swojej miłości

Miłość to nie wszystko, jeśli chodzi o utrzymanie swojego związku przy życiu. Na jakość relacji wpływa o wiele więcej czynników, których brak może sprawić, że będziemy musieli zdecydować się na ostateczne opcje. Nieobecność niektórych z tych czynników najbardziej wpływają na decyzję o rozstaniu, a więc dowiedzmy się, które dokładnie do nich należą.

Nieobecność

Ten czynnik niekoniecznie musi być w postaci fizycznej. Czasami nasz partner może być tuż obok, ale jego myśli znajdują się zupełnie gdzie indziej. Nie słucha nas, kiedy potrzebujemy wyrzucić z siebie swoje zmartwienia i troski. Czujemy się zatem osamotnieni.

Brak zaangażowania

Każda ze stron chce mieć pewność, że drugiej osobie zależy. Swoje zaangażowanie można pokazać na wiele sposobów, a najczęściej i najłatwiej poprzez docenianie i dostrzeganie tych drobnych działań i sukcesów, które kręcą się w naszej codzienności. Partner, który jednak nie wykazuje żadnego zaangażowania i nie zwraca uwagi na nasze starania, daje nam sygnał, że być może tak naprawdę mu nie zależy. Życie w takiej niepewności sprawia, że przestajemy czerpać przyjemność ze zwykłej codzienności.

Monotonność

Nie chodzi o ten sam tryb w ciągu dnia, ale o brak jakichkolwiek zmian, co do rzeczy, które właściwie mogą być zmienione. Podróże w te same miejsca, spędzanie każdego wieczoru w ten sam sposób oraz korzystanie z tej samej restauracji może sprawić, że druga osoba zaczyna chcieć czegoś nowego. Czasami warto wyjść ze swojej strefy komfortu i sprawdzić nieznane. W innym przypadku do relacji wkrada się nuda, z której drugi partner chce się wyrwać.

Praca priorytetem

Praca jest ważne, a powodzenie w niej również przykłada się do budowania szczęśliwego związku. Co więcej, bardzo dobrze, jeśli partner ma ambicje, plany, marzenia i pragnie się rozwijać. Sytuacja się jednak zmienia, kiedy praca staje się wszystkim. Wtedy zaczyna brakować czasu na związek, co następnie skutkuje tym, że druga osoba zaczyna budować swój własny, indywidualny świat, bez miejsca dla swojego partnera.

Narzekanie na oczekiwania

Każdy z nas posiada pewne oczekiwania w stosunku do partnera. W większości są to zwyczajne cechy, ale w sytuacji kryzysowej dla partnera mogą wydawać się one zbyt wygórowane, jako że przed rozstaniem zawsze staramy się próbować naprawić to, co ulega rozpadowi. Sprawia to, że partner nawet nie chce próbować, współpracować i rozmawiać na temat tego, co aktualnie złego dzieje się w relacji.

Porównywanie

Jest to jeden z największych błędów, jaki może być popełniany przez partnera. Zazwyczaj osoby są porównywane do byłych partnerów lub rodziców. Takie zachowanie sprawia jednak, że tracimy pewność siebie, nasze poczucie własnej wartości drastycznie spada oraz tracimy wiarę w siebie. W takiej też sytuacji podejmujemy decyzję o rozstaniu, aby móc na nowo odnaleźć siebie.

Ignorowanie potrzeb

Relacja opiera się również na zaspokajaniu potrzeb i zachcianek obu stron (oczywiście w rozsądnym znaczeniu). Jeśli partner skupia się jedynie na sobie, a opinie i potrzeby drugiej osoby całkowicie się nie liczą, to decyzja o rozstaniu może być jedynym sposobem, aby móc cieszyć się życiem. Ignorowanie potrzeb jest jawnym sygnałem o braku szacunku.

Udostępnij: