Decyzja o rozstaniu nigdy nie jest łatwa. Nieraz jednak jest to jedyne najlepsze wyjście, aby móc na nowo odnaleźć szczęście. Oczywiste też jest, że odczuwamy smutek po rozstaniu, jeśli nadal czujemy coś do swojego partnera. Co jednak w momencie, kiedy tej miłości już nie ma? Dlaczego mimo wszystko pojawiają się negatywne emocje? Poznaj tego powody.

Gdybanie

Mamy w naturze analizować całą relację po rozstaniu. Wracamy myślami do przeszłości i krok po kroku sprawdzamy, co poszło nie tak i co mogło się zmienić. Zaczynamy zatem gdybać i zastanawiać się, czy gdybyśmy bardziej zaangażowali się w poprawę relacji, to czy coś by się zmieniło. A może wszystko by było inaczej za kilka tygodni lub miesięcy? Co, jeśli za tym wszystkim stał jakiś większy powód, a my tego nie dostrzegliśmy? Pojawia się coraz więcej pytań, co do naszej decyzji o rozstaniu i zaczynamy szukać usprawiedliwienia dla związku, który nas ranił.

Gdybanie związane z przeszłością nie jest jedyne. Pojawiają się myśli nawiązujące do naszej przyszłości. Może pojawiać się strach przed byciem samotnym. Zaczynamy się zastanawiać, czy kiedykolwiek jeszcze kogoś poznamy. A co, jeśli przyszła relacja będzie jeszcze gorsza? Co, jeśli nie spotkamy nikogo lepszego?

Te wszystkie pytania są jednak jasnym sygnałem, że decyzja o rozstaniu była prawidłowa. Dlaczego? Strach przed przyszłością jest naturalnym elementem rozstania. Nowy etap pojawia się w naszym życiu i nie do końca wiemy, jak mamy się w nim odnaleźć. Nie zmienia to jednak faktu, że patrzymy się na przyszłość. Na to, co ma być. Nie odwracamy się za siebie i nie robimy krok w tył.

Odczuwasz stratę

Rozstanie może wynikać z naszej decyzji. Nie zmienia to jednak faktu, że pewna osoba była w naszym życiu, a nagle jej nie ma. Zaczynamy odczuwać stratę i jest to jak najbardziej naturalne. Ludzie przywiązują się do obecności drugiego człowieka. Przyzwyczajamy się, że ktoś taki znajduje się w naszym życiu. Jej nagły brak sprawia, że czegoś nam brakuje.

Takie odczuwanie straty jest jedynie tymczasowe. Świeżo po rozstaniu nie wiemy jeszcze, czym wypełnić tę pustkę. Z czasem jednak znajdujemy nowe rzeczy, które powoli zaczynają wymazywać w nas uczucie straty.

To była niepewna decyzja

Zdarza się, że decyzje o rozstaniu podejmujemy na podstawie czasu, w którym dostrzegaliśmy pewne problemy, pojawiały się wątpliwości, doświadczaliśmy niechcianych wydarzeń. Spoglądamy na relacje procentowo, gdzie czas wątpliwości stanowi większość. Mimo wszystko nie jesteśmy pewni swojej decyzji, co następnie prowadzi nas do etapu gdybania.

Jesteś osobą empatyczną

Empatia jest wspaniałą cechą, która zmienia świat na lepsze, ale potrafi też zapewnić nam kilka dni smutku i złego samopoczucia. Wysoki poziom empatii sprawia, że rozumiesz, co teraz może czuć twój partner. Pojawiają się wyrzuty sumienia, że to przez twoją decyzję czuje się teraz źle. Zaczynasz odczuwać poczucie winy. Pamiętaj jednak, że taki stan ma miejsce przez pierwsze kilka dni. Po tym czasie wszystko zacznie nabierać barw.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img