Dzieciństwo ma ogromny wpływ na późniejsze życie. Jako dorośli, to co otrzymaliśmy będąc dzieckiem, przekładamy na obecne relacje. Kiedy jednak w dzieciństwie nie otrzymywaliśmy wystarczająco dużo miłości, to nasze dorosłe relacje muszą się zmagać z pewnymi problemami. Dowiedz się, jakie przeszkody w związku są efektem niewystarczającej miłości z dzieciństwa.

Problemy z zaufaniem

Dziecko, które nie otrzymuje wystarczająco dużo miłości, nie potrafi zaufać swoim bliskim. Nie odczuwa wystarczającej więzi, a więc poważniejsze rzeczy zachowuje jedynie dla siebie. W dorosłym życiu, pomimo miłości partnera, taka osoba nadal zmaga się z brakiem zaufania i mimo że chce bardziej się otworzyć i pracuje nad tym, to nadal zmaga się z tym problemem.

Brak wiary w siebie

To okres dzieciństwa buduje w nas fundamenty pewności siebie i poczucia własnej wartości. Jeśli jednak dziecko nie otrzymywało miłości, to dorastało w przekonaniu, że tak naprawdę na nią nie zasługuje. Dorosłe relacje również wzbudzają w takiej osobie poczucie, że miłość, którą aktualnie otrzymuje, nie jest tym, na co zasługuje.

Kurczowe trzymanie się relacji

Każdy potrzebuje mieć drugiego człowieka w swoim życiu, ale nie każdy wie, kiedy pewne rzeczy przekraczają granice. Dorosłe osoby, które w dzieciństwie nie otrzymywały miłości, będą zgadzały się na jakikolwiek układ relacji, aby tylko dana osoba nie odeszła. Nie potrafią odpuszczać, stanąć na swoim i odejść. Kurczowo pozostają w relacji, która jedynie ich rani.

Problemy z granicami

Takie osoby, w zależności od relacji, będą miały wahania w kwestii swoich granic. Mogą pozwalać partnerowi na ich przekraczanie i będą przymykały oko na wszystko, co tak naprawdę ich rani, lub wybudują niewidzialny mur dookoła siebie, którego nikomu nie pozwolą przeskoczyć, aby do nich dotrzeć.

Blokada emocjonalna

Dzieciństwo bez miłości uczy dziecko, aby nie okazywać swoich emocji. Takie osoby dorastają z wewnętrzną blokadą emocjonalną i nie potrafią okazywać swoich uczuć. W dorosłym życiu nadal zmagają się z tym problemem i walczą ze sobą, aby to zmienić. Blokada emocjonalna nie jest jednak taka prosta do zdjęcia. Wraz z „odkryciem się” pojawiają się obawy przed zranieniem i porzuceniem.

Mimo że te przeszkody nie są łatwe do przejścia, to dzięki ciężkiej i długiej pracy są one do pokonania. Przede wszystkim ważne jest, aby zbudować w sobie przekonanie, że każdy zasługuje miłość.

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img