Zdrada może przejawiać się na wiele sposobów. Nie zawsze jest to fizyczna forma, a często emocjonalna i psychiczna. Ta natomiast bardzo często jest ignorowana przez osobę zdradzającą oraz tą, która jest zdradzana, jako że nie widzą w tym niczego niepokojącego. Jest to jednak błąd. Zdrada emocjonalna z czasem może doprowadzić do tej fizycznej. Dowiedz się zatem, jakie cechy posiada ta ukryta forma zdrady.
Na czym dokładnie polega zdrada emocjonalna?
Zdrada fizyczna nie pozostawia żadnych pytań i wątpliwości. Nie da się wykłócać i szukać usprawiedliwień na takie działanie. Przy zdradzie emocjonalnej nie jest jednak tak łatwo. Ciężko jest dokładnie określić gdzie leży granica czystej i szczerej przyjaźni, a emocjonalnym powiązaniem z kimś innym. Można jednak określić, jakie rzeczy wyróżniają związek – jest to emocjonalne bezpieczeństwo, intymność i namiętność. Duże zaangażowanie oraz poświęcenia również cechują romantyczną relację między dwójką osób.
Te cechy w pewnym stopniu przypominają przyjaźń. W końcu dzielimy się pewnymi sprawami i czujemy się bezpiecznie w towarzystwie przyjaciela, ale wtedy nie odczuwamy niepokoju w stosunku do partnera. Nie ukrywamy takiej relacji, jeśli jest ona czysto przyjacielska. Kiedy jednak zaczynamy dopuszczać się zdrady emocjonalnej, to coraz bardziej staramy się pomijać pewne fakty na temat tej trzeciej osoby.
Cechy zdrady emocjonalnej
Ciągłe sprawdzanie telefonu
Jeśli od pewnego czasu nieustannie sprawdzasz wiadomości, skrzynkę mailową lub komunikatory z nadzieją na wiadomość, to powinna zaświecić się czerwona lampka. Zwróć również uwagę na emocje, które przy tym towarzyszą. Czy jest to zwykła ciekawość związana z przesłaną wiadomość, czy może szczęście i radość, że przyjaciel się odezwał?
Poświęcasz więcej uwagi
Do tej pory twoja uwaga była skierowana w stronę najbliższych. Myśli wędrowały wokół obowiązków, problemów własnych i partnera. Teraz jednak coraz częściej i dłużej rozmyślasz o przyjacielu. Większość swojej uwagi poświęcasz na analizowaniu problemów tej trzeciej osoby.
Ograniczasz informacje
Rozmawiając ze swoim partnerem, nie kryjesz swoich zmartwień, ale powoli zaczynasz ograniczać informacje na temat swojego przyjaciela. Nie mówisz wszystkiego, odpowiadasz wymijająco lub szybko ucinasz rozmowę. Zaczynasz czuć się niekomfortowo, rozmawiając ze swoim partnerem na temat danej osoby.
Dzielisz się każdym drobiazgiem z przyjacielem
Kiedy masz jakieś przemyślenia lub problemy, to pierwsze co, kierujesz się z rozmową do swojego przyjaciela. To ta osoba jako pierwsza przychodzi ci na myśl, kiedy poszukujesz komfortu i zrozumienia. Zaczynacie dzielić się coraz większą ilością informacji. Mówicie sobie o wszelkich marzeniach, wydarzeniach z dnia i różnych drobiazgach, które tylko przyjdą wam na myśl.
Zaczynasz porównywać
Coraz więcej rzeczy dostrzegasz w swoim przyjacielu, których „brakuje” u twojego partnera. Zaczynasz porównywać te dwie osoby i coraz częściej dopatrujesz się wad w swoim partnerze, których wcześniej nie było. Twoje analizy i porównywanie zaczynają działać na korzyść przyjaciela.