Narcyzm kojarzony jest z osobą, która jest wpatrzona w siebie. W rzeczywistości jednak to określenie jest bardziej niebezpieczne, niż może się nam wydawać. Relacja z narcyzem może doprowadzić do wielu problemów. Przede wszystkim, możemy stać się ofiarą przemocy narcystycznej, która objawia się poprzez konkretne etapy.

Etap I

Narcyz nie działa szybko i otwarcie. Daje sobie czas na zbudowanie pewnego podłoża, aby następnie czerpać z tego energię. Najlepszym na to sposobem jest zdobycie zaufania, a więc zaczynają idealizować.

Początkowa relacja z narcyzem polega na idealizowaniu drugiej osoby. Narcyz będzie traktował nas tak, jak jeszcze nigdy nie byliśmy traktowani. Będzie poświęcać czas, rozmawiać, słuchać, wspierać i komplementować. Poczujemy się docenieni, kochani, szanowani i uwielbiani. Jest to prosta droga do rozwinięcia zaufania. Zaczynamy czuć się bezpiecznie przy osobie, która widzi w nas piękno wewnętrzne i zewnętrzne. Budzi się w nas przekonanie, że w końcu spotkaliśmy kogoś, kto nie chce pogrywać i jest z nami szczery.

Takie zachowanie ma jednak swój ukryty cel, poza zdobyciem zaufania. Słowne dopieszczanie jest uzależniające. Z każdym dniem chcemy słyszeć coś miłego, a więc zaczynamy potrzebować tej osoby, która nam to mówi.

Etap II

Jest to etap, w którym narcyz zaczyna pokazywać swoje prawdziwe kolory. Nadal okazuje swoje zainteresowanie i dzieli się miłymi słówkami, ale zaczynają pojawiać się inne, już mniej przyjemne sytuacje. Narcyz stopniowo zaczyna krytykować twoje zachowania, porównywać do innych, psuć ci dobry nastrój, wszczynać drobne kłótnie.

Coraz częściej dochodzi do momentów, w których czujesz całkowity brak energii. Narcyz zaczyna o wszystko cię obwiniać. Wykorzystuje twoje słabsze dni, aby jeszcze bardziej okraść z energii i poczucia własnej wartości. To nadal jednak jest wymieszane z tym, co było wcześniej. Daje to wrażenie kontroli nad sytuacją, ale w rzeczywistości te miłe słowa są pustą nagrodą.

Etap III

Na tym etapie etap I już całkowicie zaniknął. Pozostają tylko niemiłe słowa, złość, agresja, upokorzenie i ciche dni. Narcyz manipuluje, karze i nagradza. Całą winę przerzuca na twoje barki. Jeśli się postawisz, to narcyz szybko obróci to w twoją stronę. Powie, że został sprowokowany lub bierzesz wszystko zbyt poważnie. We wszystkim znajdzie winę w tobie, jako że jest mu ciężko ponieść odpowiedzialność za swoje postępowanie.

Kolejnym znaczącym punktem na tym etapie jest odcięcie od innych. Otoczenie jest dużym zagrożeniem dla narcyza, a więc stara się zniechęcić wszystkich w stosunku do ciebie. W ten sposób nikt nie będzie w stanie przekonać cię do odejścia.

Narcystyczna przemoc jest bardzo groźną przemocą psychiczną. Może ją przejawiać każdy, a więc warto pozostać czujnym, jeśli tylko pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img