Emocjonalna agresja to niebezpieczny stan, który jest bardzo trudny do rozpoznania. Składa się on z ogromnej manipulacji, słownej agresji oraz toksyczności. Najczęściej nie jest on publiczny, a jedynie ma miejsce za zamkniętymi drzwiami, a więc ważne jest, aby potrafić samodzielnie rozpoznać ten stan.

Poniżanie

Są to słowa, które mają na celu odebranie nam wiary i pewności siebie. Zaczynamy czuć się jak ktoś niewartościowy, kto na nic nie zasługuje. Przestajemy starać się o własne plany i marzenia, bo zaczynamy żyć w przekonaniu, że i tak nie jesteśmy wystarczający.

 

Nieustanna kontrola

Bardzo często dzieje się tak, kiedy znajdujemy się poza domem. W takiej sytuacji jesteśmy zasypywani wiadomościami oraz telefonami od drugiej osoby. Jesteśmy wypytywani o to, gdzie jesteśmy i z kim. Jeśli nie odpowiadamy automatycznie, to druga osoba jest gotowa wszcząć ogromną kłótnię.

 

Zawstydzanie

Najczęściej występuje w miejscach publicznych przy gronie znajomych. Obniżając twoją pewność siebie oraz gaszenie energii druga osoba stara się podnieść poziom swojego poczucia własnej wartości.

 

Obwinianie

Bez względu na to, co robimy, to dla drugiej osoby nadal będzie to niewystarczające i złe. We wszystkim znajdą powód do krytyki i poniżenia. Bardzo często dochodzi do tego, że za czyimiś plecami coś niszczą lub zmieniają, aby następnie zrzucić za to odpowiedzialność na swoją ofiarę.

 

Manipulacja

Bardzo często ma miejsce wtedy, kiedy ofiara zaczyna zwracać uwagę na zachowanie drugiej osoby. W takiej sytuacji emocjonalnie agresywna osoba zaczyna obwiniać swoją ofiarę o swoje zachowanie i usprawiedliwiają się poprzez wmawianie niewystarczalności ze strony drugiej osoby.

 

Izolacja

Częsty kontakt z innymi osobami może doprowadzić do tego, że ofiara będzie chciała odejść. Oznacza to, że druga osoba zaczyna izolować ją od rodziny i przyjaciół, a w tym celu stosuje manipulację lub kłamie na temat bliskich, aby ofiara sama zerwała kontakty.

 

Gaslighting

Jest to działanie, które polega na zakłamywaniu rzeczywistości do takiego stopnia, aby ofiara pomyślała, że coś zaczyna się z nią dziać złego. Przykładem gaslightning’u może być sytuacja, w której osoba coś mówi lub robi, a następnie wmawia, że nic takiego nie miało miejsca i to muszą być wymysły ofiary.

Udostępnij:


Sklep


Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img