Poznaj różnice między prawdziwym, szczerym i wzajemnym uczuciem, a destrukcyjną i toksyczną miłością. Jak odróżnić, czy jesteśmy w zdrowym związku, czy tkwimy w niszczącej nas relacji? Zwróć uwagę na te sygnały.

Jak rozpoznać toksyczną miłość?

Brak równowagi

O toksycznej miłości możemy mówić, gdy jedna osoba daje od siebie wszystko, nie otrzymując nic w zamian. W takim związku nie ma równowagi pomiędzy braniem i dawaniem.

Ignorowanie uczuć

W takiej relacji partner nie liczy się z Twoimi uczuciami, emocjami  i zdaniem. Stawia się na pierwszym miejscu, a Ciebie ignoruje. Twoje dobre samopoczucie, bezpieczeństwo i szczęście nie są dla niego ważne.

Ignorowanie potrzeb

W takim związku wciąż martwisz się potrzebami partnera. Swoje sprawy odstawiasz na bok, uważasz, że nią są na tyle ważne, aby się nimi zajmować.  Nie realizujesz własnych celów, pragnień i marzeń.

Zmienianie partnera

W toksycznej relacji nie partner jest na siłę zmieniany i wychowywany. Chodzi o to, aby go sobie podporządkować, ingerować w jego indywidualność. Nie ma akceptacji i zrozumienia dla bycia sobą.

Krytykowanie

Zamiast szczerych i otwartych rozmów, wasza komunikacja wypełniona jest krytyką, ocenianiem, , wyśmiewaniem i poniżaniem. Rozmowy wywołują poczucie winy, strachu, umniejszają zasługi, umiejętności i poczucie wartości partnera.

Brak kompromisów

W udanym związku obie strony potrafią dojść do porozumienia i znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. W toksycznej relacji nie ma kompromisów, jest za to walka o przejęcie kontroli i dominację nad partnerem.

Brak zaufanie

W Twoim związku zamiast zaufania, występują ciągłe podejrzenia, nieufność i podejrzliwość. Partnerzy kierują się złymi intencjami, nie są wobec siebie szczerzy i często kłamią.

Zazdrość

Partner jest o Ciebie zazdrosny i zaczyna Cię nadmiernie kontrolować. Sprawdza Cię na każdym kroku i zarzuca niewierność. Odcina Cię od innych osób i relacji w Twoim życiu, chce mieć Cię tylko dla siebie i sobie podporządkować.

Manipulacja

Partner Cię wykorzystuje i manipuluje Tobą, by osiągnąć swój cel. Działa z premedytacją, ponieważ chce Cię w pełni sobie podporządkować i od siebie uzależnić.

Uzależnienie

W toksycznym związku czujesz, że nie masz prawa o sobie decydować i postawić na swoim. Konsultujesz z partnerem każdą decyzję. Jego akceptacja staje się coraz ważniejsza. Po pewnym czasie stajesz się coraz bardziej od niego zależna.

Brak wolności

W toksycznej relacji wolność, niezależność i możliwość decydowania o sobie jest ograniczona. Na rzecz drugiej osoby, dochodzi do zaniedbywania bliskich: rodziny i przyjaciół, innych zajęć, zainteresowań, pomysłów. Pojawia się rezygnacja z dotychczasowego stylu życia.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img