Niepewność emocjonalna w związku. Czym jest, z czego wynika, jak sobie z nią poradzić?

Wiele osób dotyka niepewność emocjonalna w związkach. Obawy szczególnie często towarzyszą nam przed wejściem na kolejny etap relacji i wspólnego życia: przed ślubem, decyzją o posiadaniu dziecka, zakupem domu. Dowiedz się, czym jest niepewność, z czego wynika i w jaki sposób można sobie z nią poradzić.

Niepewność emocjonalna w związku

Zdarza się, że w związku zadajemy sobie pytania: „Czy to ten jedyny?”, „Czy powinnam za niego wyjść/ożenić się z nią?”, „Czy chce spędzić z nią/nim resztę życia?”, „Czy to dobry czas na dziecko?”.

Wiele osób, które pozostają w miłosnych relacjach dotyka niepewność emocjonalna. Wątpliwości i niepewności często pojawiają się w związkach. Takie obawy i pytania dotyczą obu płci i mogą wynikać z różnych przyczyn.

Z czego może wynikać niepewność w związku?

Niepewność emocjonalna w związku może wynikać z wielu przyczyn: niskiej samooceny, braku akceptacji siebie lęku, przed podejmowaniem decyzji i ich konsekwencjami. Może być związana z brakiem satysfakcji ze swojego życia, niezadowoleniem i pesymizmem. Może wiązać się także z brakiem bezpieczeństwa i stabilizacji w relacji. Wynikać z braku zaufania, niewłaściwej komunikacji, dystansu emocjonalnego oraz złych doświadczeń z poprzednich związków. 

Skutki niepewności w związku

Nadmierna niepewność może przysparzać sporo problemów z odnalezieniem się w roli partnera. Może negatywnie wpłynąć na związek oraz stabilność i trwałość relacji. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób można sobie z nią poradzić.

Jak poradzić sobie z niepewnością emocjonalną w związku?

Mów o uczuciach

Podczas, gdy kobiety zazwyczaj nie mają problemu z mówieniem o uczuciach i emocjach, mężczyznom może przychodzić to ciężko. Mają kłopoty z werbalizowaniem tego, co dzieje się w ich wnętrzu i często nie potrafią otwarcie rozmawiać o tym, co czują. To częsty błąd, ponieważ komunikacja jest podstawą udanej relacji.

Pamiętaj o zasadach komunikacji

Komunikuj się z partnerem otwarcie i wprost. Mów jasno o swoich uczuciach, wyrażaj na głos swoje zdanie i opinie. Pamiętaj, że druga osoba nie jest w stanie czytać Ci w myślach i odgadywać Twoich zamiarów. Jeśli czegoś pragniesz i oczekujesz, musisz o tym powiedzieć. Podczas rozmów unikaj krytykowania, osądzania, narzekania, wyśmiewania, nie wypominaj błędów z przeszłości. Staraj się trzymać nerwy i emocje na wodzy.

Wyrażaj swoje emocje

Jeśli masz problem z otwartym mówieniem o uczuciach, pamiętaj, że możesz wyrażać je też w inny sposób. Czułości, pocałunki, przytulanie, dotyk fizyczny, gesty, mogą pokazać drugiej osobie, że nam na niej zależy. Ważne jest, aby miłość umieć okazywać na różne sposoby. To nic nie kosztuje, a dla drugiej osoby wiele znaczy.

Wspieraj partnera

Najważniejsze jest to, aby być dla siebie oparciem w trudnych chwilach. Jesteście ze sobą połączeni na dobre i na złe, więc dbajcie o siebie nawzajem i stójcie za sobą murem. Możliwość odnalezienia w drugiej osobie bezpiecznej przystani i opoki, umacnia i daje siłę. Wspierajcie się, okazujcie sobie oddanie i miłość.

Udostępnij: