Jak stworzyć zgrany zespół z partnerem? 6 cennych rad, które możesz wykorzystać w swojej relacji.

Jak zbudować udaną i szczęśliwą relację? Jak stworzyć zgrany zespół z partnerem? Co zrobić, aby Wasz związek był pełen miłości i zaufania? Jak uniknąć kryzysu? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu

Jak tworzyć zgrany zespół? Kilka rad dla związku

Naukowe podejście do związków

Jeden z najsłynniejszych światowych psychiatrów Eric Berne, twórca koncepcji analizy transakcyjnej, przedstawia zagadnienia stosunków międzyludzkich i uczy jak tworzyć relacje z innymi. W swojej książce „W co grają ludzie. Psychologia stosunków międzyludzkich” podpowiada także, jak tworzyć udane i szczęśliwe związki. Poznaj kilka cennych rad, które możesz wykorzystać w swojej relacji.

Wykorzystaj te rady w swoim związku

1. Komunikaty Ja

W rozmowie z partnerem używaj komunikatów Ja. W ten sposób przekazuj informacje o tym tym, jakie emocje wzbudza w Tobie zachowanie drugiej osoby. Mów o sobie, wyrażaj własne uczucia i emocje w sposób nie raniący innych i szanujący ich granicę. Np. ja czuję… kiedy Ty…

2. Zawsze i nigdy

Nie używaj słów „zawsze” i „nigdy”. To oskarżenia, które odbierane są jako atak wycelowany w drugą osobę. Mimo dobrych intencji, takie uogólnienia mogą zostać źle odebrane i stanowić początek konfliktu.

3. Tłumienie emocji

Wypieranie i tłumienie emocji nie prowadzi do niczego dobrego. Nie myślenie o emocjach i unikanie tematu na siłę, tylko sprawia, że będą się w Tobie kumulować do czasu, aż wybuchniesz. Nie trzymaj emocji na wodzy i nie kontroluj się nadmiernie. To źle wpłynie na Twój związek, ale też nastrój i samopoczucie.

4. Obarczanie winą

Nie zrzucaj odpowiedzialności na drugą osobę. Nie obarczaj partnera winą. Naucz się ponosić konsekwencję swoich czynów i zachowania.

5. Zmienianie na siłę

Wiele osób ma tendencję do zmieniania partnera na siłę. Starają się go ukształtować tak, aby pasował do ich wyobrażeń. Nie prowadzi to do niczego pozytywnego. Postaraj się zaakceptować drugą osobę, taką jaka jest, ze wszystkimi jej wadami i zaletami.

6. Umiejętność przepraszania

Nie chowaj w sobie długo urazy i negatywnych emocji. Pielęgnowanie w sobie złości i gniewu prowadzi do coraz większej frustracji i niezadowolenia. Naucz się przepraszać, ale także przyjmować czyjeś przeprosiny i  co najważniejsze wybaczać. Pamiętaj, że każdy z nas ma prawo popełniać błędy.

Udostępnij: