Czy zobojętnienie w związku może prowadzić do kryzysu? Co zrobić, gdy partnerzy się od siebie oddalają? Jak radzić sobie z obojętnością w relacji?
- Obojętność w związku
- Jak się objawia obojętność w związku?
- Obojętność a kryzys relacji
- Jak sobie poradzić z obojętnością w związku?
Obojętność w związku
Problemy w związku nie zawsze manifestowane są krzykami i awanturami. Czasem w relacji pojawia się obojętność, która może stać się początkiem poważnego kryzysu. Choć w relacji nie ma kłótni i nieporozumień, pojawia się zauważalne napięcie i dystans, a my czujemy że coś jest nie tak.
Jak się objawia obojętność w związku?
Obojętność, czyli lekceważenie drugiej osoby, oznacza brak zainteresowania, troski i wsparcia. Gdy jesteśmy tak traktowani przez najbliższą osobę, czujemy się nieważni, niedoceniani i niekochani. Brak bliskości, intymności, zaangażowania i utrata poczucia bezpieczeństwa mogą wyniszczyć relację.
Obojętność a kryzys relacji
Najpierw problem ten może być bagatelizowany. Początkowo coraz częstsze mijanie się, brak czasu dla siebie, coraz rzadsze rozmowy, możemy zrzucać na przepracowanie i nadmiar obowiązków. Jednak z czasem, problem coraz bardziej się pogłębia, dochodzi do zaniedbania fizycznego kontaktu, emocjonalnej bliskości i intymności.
Pojawia się dystans, a wręcz chłód emocjonalny. Partnerzy oddalają się od siebie, dystans między nimi się pogłębia, a zaangażowanie spada. Stąd tylko już krok do kryzysu...
Jak sobie poradzić z obojętnością w związku?
Z obojętnością w relacji można walczyć tylko pod warunkiem, że oboje zauważymy i uświadomimy sobie ten stan. Tylko chęć naprawy związku i wspólne działanie, mogą pomóc pokonać ten kryzys. Obydwoje partnerów musi się zaangażować w pracę nad relacją. Dobre chęci tylko jednej z strony nie wystarczą…
Należy skupić się na poprawie komunikacji i rozmowach. Tylko otwarte mówienie o swoich emocjach, potrzebach i oczekiwaniach, bez krytyki i oceny drugiej osoby, doprowadzi do znalezienia rozwiązania. Unikajmy oskarżania, zrzucania winy i odpowiedzialności na drugą osobę. Nauczmy się słuchać, zauważać, akceptować uczucia i emocje drugiego człowieka.
Bez komunikacji nie ma związku, to kluczowy składnik każdej udanej relacji. Pamiętajmy, że to właśnie nieumiejętne komunikowanie swoich emocji i oczekiwań, prowadzi do nasilania problemu obojętności.