Każdemu z nas zdarza się mieć gorszy dzień, wybuchnąć bez powodu lub pokłócić się z partnerem o drobnostkę. Jednak, jeśli w Twoim związku występują zachowania, które często się powtarzają i Cię niepokoją, mogą być sygnałem ostrzegawczym. Sprawdź, jakie zachowania w związku można uznać za toksyczne.

1. Manipulacja

Manipulacja jest formą przemocy psychicznej. To emocjonalne znęcanie się nad drugą osobą, w celu uzyskania pewnych korzyści. To stosowanie szantażu emocjonalnego i wykorzystywania słabości partnera. Jeśli partner Cię nie docenia, krytykuje, wzbudza w Tobie poczucie winy, ignoruje, nie liczy się z Twoimi uczuciami, wykorzystuje, traktuje przedmiotowo, ma nad Tobą kontrolę- masz do czynienia z manipulacją.

2. Egoizm

Twój parter jest egocentryczny i zapatrzony w siebie. W Waszym związku nie ma równowagi pomiędzy braniem i dawaniem. On myśli wyłącznie o sobie, skupia się na tym, żeby jemu było dobrze. Ignoruje Cię, nie zwraca uwagi na Twoje potrzeby. Nie jest skłonny do ustępstw i kompromisów, wymusza na Tobie wiele rzeczy, na które nie masz ochoty.

3. Ciągłe kłamstwa

Notorycznie przyłapujesz partnera na nieszczerości i kłamstwie. Nie wiesz, czy możesz mu zaufać, ponieważ ciągle mija się z prawdą, oszukuje i ukrywa przed Tobą wiele rzeczy. Gdy masz już dość, on przeprasza, koi się i obiecuje poprawę, jednak za jakiś czas ten schemat znów się powtarza.

4. Chorobliwa zazdrość

Gdy to uczucie przestaje mieścić się w granicach normy i zaczyna zagrażać Waszej relacji, możemy mówić o chorobliwej zazdrości. Patologiczna zazdrość objawia się obsesyjnym sprawdzaniem, kontrolowaniem oraz oskarżeniami partnera o niewierność. Łączy się z nieuzasadnionymi pretensjami, podejrzeniami o niewierność i zdradę, zadręczaniem partnera, bez żadnych racjonalnych postaw.

5. Uzależnienia

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, hazardu… cokolwiek by to nie było, jeśli jeden z partnerów jest uzależniony, zawsze przekłada się to na związek. Nałogi mogą zniszczyć relację i doprowadzić do jej rozpadu. Związek z osobą uzależnioną, która nie zauważa swojego problemu i nie chce podjąć leczenia, nie rokuje dobrze.

6. Przemoc

Czy w Twoim związku występuje przemoc psychiczna, fizyczna lub ekonomiczna? Obrażanie, przezywanie, krytykowanie, poniżanie, ciągłe rozkazywanie i kontrola, wydzielanie pieniędzy, jak i agresja, popychanie, bicie, wykorzystywanie seksualne są niedopuszczalne w relacji. W takim przypadku nie ma się nad czym zastanawiać!

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img