Granice w związku- jakich nie powinniśmy przekraczać?

Osobiste granice są niezbędne w relacjach międzyludzkich. To od nich zależy, na ile blisko kogoś do siebie dopuszczamy, na co pozwalamy sobie i innym i kiedy czujemy się z tym dobrze, a kiedy wywołuje to w nas dyskomfort. Dowiedz się, jak stworzyć zdrowe granice w związku. Jakich granic nie powinniśmy przekraczać w relacji?

Czym są granice w relacjach interpersonalnych?

W relacjach z innymi osobami możemy wyróżnić fizyczne i psychiczne granice. Fizyczne związane są z naszym ciałem, a psychiczne ze światem wewnętrznych przeżyć.

Osobiste granice kształtują się przez całe nasze życie, podczas kontaktów z innymi ludźmi, z którymi pozostajemy w ważnych dla nas relacjach. Jeśli nasi rodzice potrafią stawiać jasne granice i szanują granice innych, z dużym prawdopodobieństwem my także będziemy to robić w dorosłym życiu.

Rodzaje osobistych granic

Najlepiej dla nas, gdy tworzone przez nas granice są silne, a zarazem elastyczne. One sprawiają, że mamy możliwość dostosowania się do innych osób, sytuacji i otoczenia. Dzięki nim możemy wymieniać swoje myśli, emocje, przekonania i doświadczenia w relacjach z innymi.

Jeśli tworzymy sztywne granice, możemy mieć problemy z tworzeniem relacji i związków miłosnych, może spowodować to izolację i samotność.

Z kolei, gdy nasze granice są zbyt luźne, możemy nieświadomie pozwalać innym na ich przekraczanie. Co prowadzi do tego, że dajemy się wykorzystywać, inni ludzie nas ranią i krzywdzą, powodując nasz ból i dyskomfort.

Granice w związku

Zadaniem każdej pary jest stworzenie własnych granic w związku, które będą ją ograniczać od innych osób oraz ich oczekiwań i wpływów. Oprócz tego personalne granice w związku pozwalają nam zachować odrębność i niezależność od partnera. Dzięki nim mamy poczucie, że jesteśmy samodzielnymi jednostkami, które potrafią być sobą, a jednocześnie dobrze funkcjonować w relacji z drugą osobą.

Umiejętność stawiania własnych granic i respektowania cudzych, pozwala nam się wspierać w relacji. Dzięki silnym i elastycznym granicom, jesteśmy otwarci i potrafimy odsłonić przed partnerem zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Nie boimy się odrzucenia i braku akceptacji, czujemy się bezpiecznie i obdarzamy się zaufaniem.

Jakich granic nie powinniśmy przekraczać w związku?

Pewnych granic w związku nie powinniśmy przekraczać. To od nas samych zależy, czego oczekujemy od siebie i partnera, jakie zachowania uważamy za niedopuszczalne, a jakie akceptujemy.

Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie: czego chcę w swoim życiu? Czy to zachowanie mi przeszkadza/odpowiada?

Nie powinniśmy godzić się na lekceważenie naszych potrzeb oraz psychiczne i fizyczne wykorzystywanie. Ograniczanie wolności i niezależności wbrew naszej woli i złe traktowanie, połączone z agresją lub przemocą. Takie zachowania partnera powinny być dla nas sygnałem alarmowym i skłonić nas do opuszczenia relacji, zanim będzie za późno…

DZ

Udostępnij: