Rozstanie z ukochaną osobą to bardzo trudny moment w życiu każdej osoby. Powoduje wiele bólu, cierpienia i wyzwala reakcje podobne do przeżywania żałoby. Na dodatek mózg, serce i całe ciało człowieka mogą reagować na rozstanie w gwałtowny sposób.
- Chemia miłości
- Miłość jak narkotyk
- Rozstanie wywołuje ból fizyczny
- Złamane serce po rozstaniu
- Rozstanie jak żałoba
Chemia miłości
Gdy jesteśmy zakochani w naszym organizmie Dochodzi do zmian hormonalnych. Rośnie poziom endorfin- hormonów szczęścia oraz dopaminy i oksytocyny- hormonów miłości.
Gdy obdarzamy kogoś silnym uczuciem, zmienia się nasza świadomość, doświadczamy euforii, problemów z koncentracją i jasnym myśleniem, zaburzeń apetytu i snu. Zachodzące w nas procesy, przypominają te u osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Mózg osoby zakochanej działa tak samo jak mózg narkomana!
Miłość jak narkotyk
Gdy dochodzi do rozstania, nasz mózg wciąż chce dopływu endorfin i dopaminy, dlatego tak trudno pogodzić się nam z nieobecnością ukochanej osoby. Silne cierpienie i ból po rozstaniu jest konsekwencją nagłego odstawienia neurohormonów. Odczuwamy głód miłości, zupełnie taki sam jak narkoman w przypadku odstawienia heroiny.
Rozstanie wywołuje ból fizyczny
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Columbia wskazują, że po rozstaniu w mózgu aktywowały się te same obszary, co przy odczuwaniu bólu fizycznego. Rozstanie może boleć tak samo mocno, jak upadek z dużej wysokości. Na dodatek naukowcy z Japonii odkryli, że rozstanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym ostrej niewydolności serca.
Złamane serce po rozstaniu
Po rozpadzie związku jesteśmy nieszczęśliwi i załamani, ale oprócz tych emocjonalnych objawów, mogą pojawić się u nas fizyczne dolegliwości. „Złamane serce” po rozstaniu nie jest jedynie przenośnią i może prowadzić do problemów zdrowotnych. Naukowcy z Japonii odkryli, że po rozstaniu u niektórych osób może wystąpić takotsubo, czyli zespół złamanego serca. To ostra niewydolność mięśnia sercowego, której objawy przypominać zawał lub ostry zespół wieńcowy. Główne symptomy zespołu złamanego serca to: ból i ucisk w klatce piersiowej, kołatanie serca, duszności, omdlenia, nudności i wymioty, a nawet nagłe zatrzymania krążenia.
Rozstanie jak żałoba
Amerykańscy psychiatrzy doszli do wniosku, że rozstanie z ukochaną osobą można porównać do żałoby. Jednak przeżywanie kolejnych etapów żałoby, jako reakcji na utratę czy odejście bliskiej osoby jest potrzebne. Dzięki temu jesteśmy w stanie poradzić sobie z następnym etapem w swoim życiu, zamknąć go, zaakceptować stratę i po prostu zacząć żyć dalej.
DZ