Wypowiadane przez nas słowa mają ogromną wagę i moc. Za pomocą słów wyrażamy emocje. Mają one wpływ zarówno na odbiorcę jak i nadawcę. Ich właściwy dobór jest szczególnie ważny w komunikacji między partnerami.

Słowa mogą mieć pozytywny wydźwięk. Inspirują wtedy do działania. Pomagają zwerbalizować piękno i uczucia.

Gdy są jednak źle dobrane mogą ciągnąć za sobą negatywne konsekwencje i ranić bliskie osoby.

Istnieją pewne słowa i zwroty, które negatywnie wpływają na relacje między partnerami.

Nie lekceważ ich! Postaraj się wyeliminować je ze swojego słownika...

Oto kilka z nich... 

  • „Zawsze” - zazwyczaj używane jest do podkreślenia miłości w związku. „Zawszę o Tobie myślę”, „Zawszę będę Cię kochać”. Zdarza się jednak, że słowo to nabiera negatywnego wydźwięku. Słowem tym podkreślamy nawyki partnera, które nas irytują. Wytykamy wady i powtarzalne błędy w zachowaniu.

 

  • „Mój były/była nigdy by tego nie zrobił/a” - porównywanie obecnych partnerów do osób z naszej przeszłości może być niezwykle bolesne. Wprawia nas w zakłopotanie i kompleksy. Używanie takiego zwrotu jest niedojrzałe i krzywdzące.

 

  • „Jesteś taki sam/sama jak...” -wyrażenie to ma na celu podkreślenie negatywnych cech partnera/partnerki. Akceptacja w związku jest priorytetem. Nadmierna krytyka źle wpływa na Wasze relacje.

 

  • Wyzwiska i przekleństwa. Unikaj używania wulgarnych słów. Są niedopuszczalne i raniące.

 

  • „Nienawidzę Cię”- słowo to jest bardzo dosadne. Może zapaść w pamięć na długi czas.

 

  • „Musisz...” - nikt nie lubi rozkazów. Używanie tego słowa w związku może wskazywać na wyższość i dominacje jednego z partnerów. Osoba używająca tego słowa uważa, że wie wszystko najlepiej.

 

Mikroagresja.

Sformułowanie to oznacza psychologiczne nadużycia, ukryte pod słowami i psychologiczną przemocą. Zbyt często powtarzane słowa mogą na stałe zagościć w naszym słowniku, niszcząc nasze relacje z ukochaną osobą. Mogą mieć destrukcyjny wpływ.

Osoby dotknięte mikroagresją tracą pewność siebie, zamykają się w sobie. Efekty mikroagresji mogą pozostawić ślady w psychice.

Jak rozmawiać z partnerem/partnerką ?

Pamiętajmy, że każdy spór nie może przybierać formy rywalizacji między partnerami. Unikajmy „walki na słowa”. Retoryka jest ważnym elementem. Musimy pamiętać, że słowa raz wypowiedziane nie powracają. Ważenie słów jest bardzo istotnym elementem w budowaniu udanego związku.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img