Szacunek jest niezbędny w każdym związku. Jednak zdarza się, że w relacji dopuszczamy się zachowań, które wyrażają jego brak i mogą być bardzo szkodliwe. Poznaj oznaki, które mogą świadczyć o tym, że partner Cię nie szanuje.

Szacunek w związku i jego brak- jak się objawia?

Szacunek w związku

Szacunek w relacji to odzwierciedlenie wzajemnego traktowania się przez partnerów. To absolutna podstawa relacji, bez której nie sposób tworzyć udanego i szczęśliwego związku.

To traktowanie kogoś tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani. Liczenie się z drugą osobą, akceptowanie jej wartości, poglądów i zachowania. Okazywanie zrozumienia, uwagi i wyrozumiałości.

Brak szacunku w związku

Jeśli w Twojej relacji brakuje szacunku, na pewno czujesz się z tym źle. Jesteś smutny, zestresowany i sfrustrowany. Brak szacunku może prowadzić do obniżenia  samooceny, pewności siebie i myślenia o sobie źle. To prędzej czy później doprowadzi do rozpadu relacji, a także rozwoju poważniejszych problemów, w tym depresji.

Jak rozpoznać brak szacunku w związku?

Pewne oznaki mogą świadczyć o tym, że nie jesteś szanowany. Jeśli Twój partner zachowuje się w ten sposób to oznacza, że w Waszym związku brakuje szacunku.

Krytykuje Cię i obraża

Partner okazuje Ci negatywne uczucia, poniża Cię i krytykuje. Obraża Cię, wciąż ma pretensje wytyka Ci najdrobniejsze błędy, a nieistotne sprawy wyolbrzymia do rangi poważnych problemów. Zdarza się, że zwraca się do Ciebie w nieuprzejmy, bezczelny, chamski sposób. Podczas kłótni obrzuca Cię wyzwiskami, przeklina.

Jest złośliwy i wrogo nastawiony

Jest złośliwy, uszczypliwy, ciągle Ci dogryza. Pod pozorem mówienia komplementów, przemyca różnego rodzaju złośliwości. Takie komunikaty zawierają subtelne obelgi i tak naprawdę mają na celu Cię obrazić i wprawić w gorszy nastrój. W ten sposób on okazuje Ci wrogość, niechęć i pogardę.

Umniejsza Twoją wartość

Nie potrafi Cię szczerze docenić i pochwalić za sukcesy i osiągnięcia. Celowo umniejsza Twoje zasługi i podkreśla, że to wcale nie było takie ważne, trudne lub skomplikowane. Daje Ci do zrozumienia, że nie osiągnęłaś niczego szczególnego i każdy byłby w stanie to zrobić.

Nie liczy się z Tobą

Nie liczy się z Twoimi uczuciami, emocjami i zdaniem. Swoje potrzeby stawia wyżej od Twoich. Czujesz się nieważna i ignorowana, po pewnym czasie masz wrażenie, że nie zasługujesz na miłość i szczęście.

Wywołuje poczucia winy

Często wywołuje w Tobie poczucie winy. Wtrąca subtelne uwagi i komentarze, które wprowadzają Cię w przykry stan emocjonalny. Obwinia Cię i zrzuca odpowiedzialność za różne zdarzenia, niepowodzenia i problemy. Przy tym uważa, że sam jest w porządku i nie ponosi za nic winy.

Wykorzystuje Cię

Wymusza na Tobie pewne zachowania, odwołując się do Twoich uczuć. Wykorzystuje Cię i manipuluje Tobą do własnych celów. Stosuje wobec Ciebie szantaż emocjonalny i nie ma przed tym żadnych oporów.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

13 października 2021 12:10 - kitty24

Boże, jakie to prawdziwe...

subscribe img