Każdy na swój sposób okazuje uczucia, ma indywidualne potrzeby. Jedna z osób może poświęcać się i angażować całkowicie. Druga strona natomiast jest zdystansowana.

Należy pamiętać o wolnej przestrzeni dla każdego z partnerów, aby nie dopuścić to przytłoczenia i osaczenia jednej z osób. Gdy w relacji zapominamy o sobie i całkowicie podporządkowujemy się drugiej osobie, możemy doświadczyć toksycznych, niepożądanych efektów relacji.

Czasem w związek może opierać się na zależności „Im bardziej się starasz, tym bardziej nie wychodzi”.

 

„Nie staraj się za bardzo”. Zwróć uwagę na kilka kwestii:

  • Całkowite podporządkowanie partnerowi/partnerce – być może Twoja druga połówka wcale nie wymaga od Ciebie, abyś rezygnował z siebie i swojego życia. Nie odcinaj się od przyjaciół i rodziny. Nie musicie spędzać czasu tylko ze sobą, zaniedbując tym samych inne relacje. Znajdź osobistą przestrzeń, w której czujesz się dobrze. Nie musisz być uległy w każdej kwestii.

 

  • Przewidywalność/planowanie – pozwól partnerowi/partnerce na inicjatywę. Nie musisz być jedyną osobą, która organizuje spotkania, rozrywki. Daj drugiej osobie szanse na wykazanie się. Jedno z partnerów może przyzwyczaić się do układu, gdzie wszystko ma podane „na tacy”. Ciężko wtedy o docenianie starań drugiej z osób.

 

 

  • Własne zdanie – osoby w relacji muszą mieć swoje, niezależne zdanie. Nie zmieniaj swojego światopoglądu pod wpływem presji partnera/partnerki. Nie podporządkowuj się tylko po to, aby się przypodobać. To właśnie nasza odmienność (nawet poglądowa) jest dla związku atrakcyjna.

 

  • Wybielanie – nie próbuj na siłę usprawiedliwiać partnera we własnych oczach. Jeśli uważasz, że nie ma racji, nie broń go w towarzystwie. Doprowadzi to do Twojego konfliktu wewnętrznego. Wiesz, że partner ma wady, ale przedstawiasz go jako ideał.

 

 

  • Bierność – musisz mieć wolność wyrażania swoich poglądów i spostrzeżeń. Nie możesz milczeć, gdy uważasz, że coś jest nie w porządku. Nie bój się konfrontacji i szczerej rozmowy. Nie przytakuj na wszystko bez zastanowienia.

 

  • Bądź sobą – dotyczy to sfery psychicznej oraz wizerunku. Nie możesz obsesyjnie zastanawiać się jak postrzega Cię druga osoba. Nie zakładaj przed partnerem maski. Pozwól partnerowi na poznanie siebie w całej okazałości. Nawet z wadami i mankamentami urody.

 

  • Źle czujesz się w samotności – gdy nie potrafisz zorganizować sobie czasu bez drugiej osoby to znak, że odczuwasz negatywne aspekty uzależnienia. Czas pomyśleć o sobie. Znajdź pasję, rozrywkę. Zrób coś dla siebie. Nie uzależniaj całego życia od drugiej osoby.

MP

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img