Ludzie tworzą związki, których fundamentem powinno być zaufanie, szczerość, lojalność, poczucie bezpieczeństwa. Związek taki ma motywować i budować wspólną pozytywną przyszłość.
Niekiedy jednak jest zupełnie odwrotnie. Miłość staje się niszczycielska zamiast konstruktywna. Związki takie są źródłem cierpienia i bólu.
Okazuję się, że aż 70% osób deklaruje, że żyje w toksycznej relacji. O toksycznym związku możemy mówić, gdy jeden z partnerów wkłada w relacje bardzo dużo uczuć i zaangażowania a druga strona jest neutralna a nawet krzywdząca. Relacja nie daje jej satysfakcji i spełnienia, pomimo ogromnych starań.
Swoim postępowaniem działa destrukcyjnie i demotywująco na partnera. Chwile czułości przeplatają się z upokorzeniem, agresją i kłamstwami. Osoby żyjące w toksycznym związku tracą pewność siebie, poczucie wartości.
Paradoks toksycznych związków. Dlaczego nie mówimy STOP?
Paradoks toksycznych relacji polega na tym, że im bardziej jesteśmy ranieni i wykorzystywani, tym silniej trwamy przy partnerze. Tkwimy w niewygodnym układzie. Pozostawanie w takim układzie jest niedorzeczne. Uzależnienie od partnera i obsesyjna miłość powodują, że mamy zaburzone postrzeganie relacji. Godzimy się na cierpienie.
Ludzie nie kończą toksycznych związków m.in. z uwagi na posiadanie dzieci lub wspólną przeszłość. Czasem boją przyznać się do porażki życiowej.
Osoby takie nie potrafią odejść, ponieważ nie wierzą w swoje możliwości i w to, że zasługują na szczęście.
Ludzie tkwiący w toksycznych związkach często zdają sobie sprawę z problemu, jednak nie znają innego modelu relacji lub nie umieją funkcjonować w zdrowym związku.
Odsłony toksycznego związku
- Chorobliwa zazdrość – w miejsce miłości, szczerości i zaufania pojawia się podejrzliwość, zaborczość. Zazdrość taka potrafi zniszczyć lojalność, prowadzi do ciągłej inwigilacji.
- Przemoc domowa, alkoholizm – najczęstszy „fundament” toksycznej relacji. Przemoc fizyczna i psychiczna często prowadzą do współuzależnienia partnerów. Osoby takie czują się usidlone w relacji, nie widzą rozwiązania. Przyzwyczajają się i żyją w patologicznym układzie.
- Kłamstwa, zdrady – prowadzą do zburzenia najbardziej wartościowego elementu relacji – zaufania.
- Szantaż emocjonalny – mamy poczucie konfliktu wewnętrznego, osobistego. Przebiegli partnerzy często chcą wzbudzić w drugiej osobie litość i współczucie. Wpływają na naszą psychikę.
Osoby żyjące w toksycznych relacjach często są zaślepione. Nie są świadome swojej pozycji w związku. Bronią partnerów, odpierają kierowane w ich stronę zarzuty przez osoby trzecie. Szukają im usprawiedliwienia i alibi.
Pozytywne emocje stopniowo wypierane są przez negatywne odczucia. Druga strona czuje się samotna. Piętrzący się smutek i rozczarowanie mogą prowadzić do depresji. Stres spowodowany funkcjonowaniem w relacji może prowadzić do bólu w klatce piersiowej, wysokiego ciśnienia oraz problemów z układem krążenia.
Zachowania toksycznego partnera
- Wyzywanie, poniżanie, obrażanie
- Krytykowanie, nawet publicznie
- Stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej
- Partner izoluje od przyjaciół, rodziny
- Kontrola każdego aspektu życia drugiej osoby
- Wykazywanie chorobliwej zazdrości
- Manipulacje
- Wzbudzanie w partnerze poczucie winy
Jak uwolnić się z toksycznej relacji?
Kluczową sprawą jest uświadomienie sobie problemu. Jeśli partner nie wykazuje wprowadzenia zmian w związku i chęci zmiany konieczne będzie definitywne zakończenie relacji. W przypadku takim kierujmy się „zdrowym egoizmem”. Nie angażujmy się w relację, która jest jednostronna. Tylko w ten sposób możemy zaakceptować siebie i odbudować zatracane poczucie wartości.
MP