Udany związek nas uszczęśliwia i dodaje nam sił w najtrudniejszych chwilach. Z kolei nieudana lub toksyczna relacja sprawia, że jesteśmy smutni, przygnębieni i pozbawieni chęci do życia. Jeśli tkwisz w nieszczęśliwym związku, zastanów się, dlaczego tak jest. W pewnych po prostu sytuacjach nie warto decydować się na związek…
Tkwisz w nieszczęśliwym związku? Zastanów się, czy warto…
Choć uczucie miedzy Wami dawno wygasło, problemy się mnożą i już nie widzicie dla siebie ratunku, nie potraficie się rozstać i pójść w swoją stronę. Jednak w pewnych sytuacjach nie warto dawać sobie kolejnej szansy. Sprawdź, kiedy lepiej po prostu się rozstać.
Dzieci
Wiele par pozostaje ze sobą mimo, że ich uczucie się wypaliło, ze względu na dobro dzieci. Nie chcą podejmować decyzji o rozstaniu, ponieważ boją się, jak to wpłynie na ich pociechy. W obawie przed wywróceniem ich życia do góry nogami, tkwią w relacjach bez miłości. To najgorsze co można zrobić, zwłaszcza, że dzieci i tak wyczują, że między rodzicami nie jest, tak jak być powinno. Tkwienie w nieszczęśliwym związku, ze względu na dobro dzieci, po prostu jest błędem.
Wspólne zobowiązania
Mnóstwo osób tkwi w nieudanym związku głównie dlatego, że łączą ich wspólne zobowiązania finansowe. Nie bez powodu mówi się, że kredyt wiąże bardziej, niż ślub. Niestety w wielu przypadkach to powiedzenie się sprawdza.
Zdarza się także, że partnerzy robią to dla poczucia bezpieczeństwa i finansowej stabilizacji. Są uzależnieni od zarobków drugiej osoby i boją się stracić to, co mają.
Strach przed samotnością
Wiele osób tkwi w nieszczęśliwych związkach z powodu strachu przed samotnością. Przeraża ich wizja samotnego życia i zrobią wszystko, by tego uniknąć. Desperacko szukają nowych partnerów lub na siłę tkwią w związkach, które ich unieszczęśliwiają. Zrobią wszystko, byle by tylko nie być samemu.
Obawa o partnera
Niektóre osoby nie chcą odejść, żeby nie zranić partnera. Uważają, że sam sobie nie poradzi i będzie cierpiał. Zostają w związku z litości i poczucia spełnienia dobrego uczynku. Choć takie pobudki mogą wydawać się szlachetne, tak naprawdę to samolubne zachowanie. W efekcie podejmujemy decyzję za drugą osobę, przez co odbieramy prawo do szczęścia sobie i jej.
Niska samoocena i poczucie własnej wartości
Niektóre osoby uważają, że nie zasługują na miłość i szczęście. Może wiązać się to z niską samooceną i poczuciem własnej wartości, brakiem pewności siebie lub głębszymi problemami z przywiązaniem i budowaniem relacji. Tkwią w nieudanych związkach, ponieważ mają wrażenie, że na nic lepszego nie zasługują. Wolą to, niż samotność i radzenie sobie z życiem w pojedynkę.
DZ