To nietypowy stan, w którym odczuwamy sprzeczne emocje, czyli takie, które wzajemnie się wykluczają, np. miłość oraz nienawiść. Może pojawić się związku pomiędzy dwojgiem ludzi i doprowadzić do przykrych konsekwencji, a nawet rozpadu relacji. Dowiedz się, czym jest ambiwalencja i co zrobić, gdy mamy z nią do czynienia.

Czym jest ambiwalencja?

Ambiwalencja w psychologii jest stanem patologicznym, czyli nieprawidłowym. Może pojawiać się w przebiegu wielu zaburzeń, np. w schizofrenii, czy psychozie.

Ten stan potocznie może być traktowany jako odczuwanie sprzecznych emocji, czyli takich które się wzajemnie wykluczają. W tym rozumieniu może pojawiać się w związku, pomiędzy dwojgiem bliskich sobie ludzi.

Ambiwalencja w związku

Ambiwalentne uczucia mogą pojawić się w związku i to w wielu sytuacjach. Mogą być odpowiedzią na kryzys, z jakim mierzą się partnerzy i być reakcją na trudną sytuację, na przykład zdradę. Pojawiają się, gdy zdradzona osoba deklaruje chęć wybaczenia, ale równocześnie jest przepełniona negatywnymi uczuciami. Mogą być reakcją na nowe wydarzenia, jak urodzenie się dziecka. Gdy rodzice są jednocześnie szczęśliwi, ale też przemęczeni i rozczarowani nową, trudną sytuacją.

Jak obawia się ambiwalencja w związku?

Ambiwalencja w związku może objawiać się jako postawa obojętna i wycofanie się z relacji lub jawnie wroga jednej strony oraz obronna drugiej.

Jak poradzić sobie z ambiwalencją w związku?

Gdy w związku pojawia się ambiwalencja, stąd tylko krok do kryzysu, który może doprowadzić do rozpadu relacji. Nie licz, że te uczucia samoistnie miną i wszystko wróci do normy. Problemy mogą narastać, a Wy coraz bardziej będziecie się od siebie oddalać i niszczyć swoją relację. Co zrobić, żeby temu zapobiec?

Wróć do początków

Przypomnij sobie jak to było, gdy się poznaliście i w sobie zakochaliście. Co podobało Wam się w partnerze i do niego przyciągnęło. Pomyślcie o tym, co zdarzyło się po drodze i co się między Wami zmieniło. Zastanówcie się, czy jesteście w stanie do tego wrócić.

Zadbaj o komunikację

Dobra komunikacja z partnerem to podstawa udanej relacji. Rozmawiajcie ze sobą szczerze i otwarcie, nie tylko na poważne i głębokie tematy, ale też o codziennych wydarzeniach.

Nie tłum emocji

Tłumienie i wypieranie emocji jest częstym błędem w związku. Mów otwarcie i wprost o swoich uczuciach, potrzebach i pragnieniach. Pamiętaj, że druga osoba nie potrafi czytać w myślach i może się nie domyślać o co Ci chodzi.

Nie unikaj kłótni

Wszelkie spory i nieporozumienia starajcie się rozwiązywać na bieżąco. Nie odkładajcie na później rozmowy i wyjaśnienia spornych kwestii. W czasie kłótni odnoście się do siebie z szacunkiem i zrozumieniem. Unikajcie oceniania, krytykowania, rozmawiajcie spokojnie, bez krzyków i agresji.

Zadbaj o uczucia

Bliskość i intymność są bardzo ważne w związku. Pokaż partnerowi, że wciąż Ci zależy na nim i Waszej relacji, okazuj mu swoje uczucia. Zadbaj o podsycenie ognia w Waszej relacji i czerpanie satysfakcji ze sfery seksualnej.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img