Zgodnie z pewną teorią miłości, aby między dwojgiem ludzi istniało prawdziwe i silne uczucie, ich relacja musi zawierać trzy kluczowe składniki: intymność, namiętność i zaangażowanie. Dowiedz się, jak dbać o te elementy w związku.

Jak dbać o intymność, namiętność i zaangażowanie w związku?

Trójczynnikowa koncepcja miłości

Amerykański psycholog Robert Sternberg stworzył trójczynnikową koncepcję miłości. Zakłada ona, że miłość jest stanem, na który składają się trzy kluczowe składniki: intymność, namiętność i zaangażowanie. Od ich proporcji zależy, czy między ludźmi tworzy się prawdziwa miłość, przyjaźń, a może pusty związek, bez szans na przyszłość.

Jak dbać o intymność, namiętność i zaangażowanie w związku?

Intymność

Bliskość, troska, jedność i wspieranie się w dobrych i złych chwilach. To równowaga pomiędzy dawaniem i otrzymywaniem, zaufanie i wzajemne zrozumienie. Dzielenie się emocjami, myślami, ale też obawami i troskami.

Jak dbać o intymność w związku?

Poza byciem kochankami, bądźcie partnerami i przyjaciółmi. Rozmawiajcie ze sobą w otwarty i szczery sposób. Troszczcie się o siebie nawzajem, okazujcie sobie wsparcie, bądźcie blisko w dobrych i złych chwilach. Dbajcie o to, aby Wasza relacja opierała się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i szczerości.

Namiętność

Namiętność to fizyczny i seksualny pociąg do drugiej osoby. Namiętność jest bardzo silna na początku związku, w miarę upływu czasu i rozkwitu uczuć może słabnąć. Niestety ten czynnik wyczerpuje się w relacji najszybciej, dlatego trzeba dbać aby stale podsycać ogień między partnerami.

Jak dbać o namiętność w związku?

Nie pozwólcie, aby do Waszego związku wkradła się nuda i rutyna. Dbajcie o to, by Wasze życie było bardziej urozmaicone. Może to być spontaniczna wycieczka, wyjście na randkę, czy wzajemne niespodzianki.

Dbajcie o to, aby spędzać czas razem, ale i osobno. Dzielcie pasje i róbcie coś razem, ale znajdźcie też czas tylko dla siebie, to pozwoli Wam za sobą zatęsknić.

Zadbajcie o życie seksualne i o to, by było udane i satysfakcjonujące dla obu stron. Nie wstydźcie się rozmawiać o swoich pragnieniach, potrzebach i fantazjach. Bądźcie otwarci na nowości i eksperymenty.

Zaangażowanie

To świadoma decyzja o życiu we dwoje. Chęć utrzymania stałej i długoterminowej relacji. Wspólne przezwyciężanie trudności, rozwiązywanie konfliktów, poczucie obowiązku i odpowiedzialności za związek.

Jak dbać o zaangażowanie w związku?

Bądźcie partnerami i pamiętajcie o tym, że gracie w jednej drużynie. Wszystkie decyzję podejmujcie wspólnie i konsultujcie je ze sobą. Zachowujcie równowagę pomiędzy braniem i dawaniem. Rozmawiajcie o swoich oczekiwaniach, potrzebach i obawach dotyczących związku. Róbcie wspólne plany na przyszłość i starajcie się wcielać je w życie.

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img