Choć może wydawać się to szokujące, to w związku trzeba być egoistą. Oczywiście chodzi o zdrowy egoizm, czyli pozytywną postawę, która jest kluczem do stworzenia udanej i szczęśliwej relacji.
Czym jest zdrowy egoizm?
Zdrowy egoizm to pozytywna postawa, która może być kluczem pokochania siebie, realizacji własnych celów i zaspokojenia potrzeb. Polega na przyznaniu sobie prawa do własnych emocji. To dbanie o własne potrzeby, bez odczuwania przy tym poczucia winy.
Tak naprawdę to miłość do samego siebie. Wiąże się z akceptacją swoich emocji i uczuć oraz szacunkiem do siebie. Może nas motywować i popychać do działania. Dawać nam siły do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i stresem. Dzięki niej wzrasta nasze poczucie własnej wartości i samoakceptacja. Stajemy się spełnieni w wielu obszarach życia.
W związku trzeba być egoistą
Miłość własna nie jest niczym złym i podkreślali to już wybitni filozofowie i myśliciele. Zdrowy egoizm to postawa, którą warto pielęgnować w związku. Taka porcja miłości do siebie samego to najlepsza droga do stworzenia udanej i szczęśliwej relacji.
Czym jest zdrowy egoizm w relacji z inną osobą?
- Ze zdrowym egoizmem masz do czynienia, gdy dostrzegasz swoje potrzeby i spełniasz je.
- Dajesz sobie prawo do przyjemności i pozwalasz się rozpieszczać. Wiesz, jak ważne to jest dla zachowania psychicznej równowagi, dobrego nastroju i pozytywnego nastawienia do świata.
- Potrafisz skupić się na sobie i tym czego chcesz. Inwestujesz w siebie, w swój rozwój, zainteresowania i pasje.
- W związku jesteś niezależny i masz odrębną przestrzeń, w której może się swobodnie poruszać. Cenisz nieco swobodny i prywatności, to samo dajesz drugiej osobie.
- Nie boisz się informować partnera/partnerki o swoich emocjach, potrzebach, oczekiwaniach. Mówić o tym, co Cię uszczęśliwia, denerwuje lub wywołuje smutek.
- Stawiasz na szczerą i otwartą komunikację, unikasz niedomówień i kłamstw.
- Jesteś asertywną osobą, która potrafi powiedzieć „nie” i sprzeciwić się, gdy cos dzieje się nie po jej myśli.
- Masz swoje zdanie i poglądy, których nie boisz się bronić. Jednocześnie szanujesz innych i akceptujesz ich odmienny sposób myślenia.
DZ