Rudolfo Llinás, kolumbijski neuronaukowiec wiele lat swojego życia poświęcił na badanie ludzkiego mózgu. Projekt, który realizował, nosi nazwę NEUROLAB NASA. Mężczyzna badał zależność między mózgiem a uczuciami. Jednym z jego ciekawych wniosków jest teza mówiąca, że „wieczna miłość jest niekończącym się tańcem neuronów dwojga inteligentnych osób”.

Wierność w związku

Pojęcie wierności należy rozumieć w dwóch aspektach: w sferze fizjologicznej i w sferze psychicznej. Wierność jest podstawą trwałości i stałości związku.

To podstawowa więź każdego związku miłosnego, która może zapewnić zgodność związku miłosnego do końca życia partnerów. Jest podstawą innych koniecznych więzi: bliskości, zaufania, opieki i bezpieczeństwa.

Wierność w połączeniu z szacunkiem oraz zaangażowaniem emocjonalnym pomaga nam stworzyć głęboką relację z drugą osobą, która może przetrwać niejedno życiowe zawirowanie. 

Wierność jest jedna z najbardziej pożądanych cech w doborze partnera/partnerki.

Wierność cechą inteligentnych?

Rudolfo Llinás jest obecnie rektorem wydziału neuronanauk i psychologii na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Mężczyzna prowadził przez wiele lat badania dotyczące mózgu ludzkiego.

Zdaniem naukowca mózg ludzki jest zamkniętym układem, który jest jedynie “perforowany” przez uczucia.  Badacz twierdzi, iż struktura intelektualna mózgu opiera się na strukturze emocjonalnej. Najpierw jest emocja, a następnie rozum. Neurobiolog uważa, że miłość jest niezwykle ważna, a wierność jest cechą osób inteligentnych.

Mężczyzna w swoich wnioskach przedstawia, że dzięki wierności nie tracimy na próżno emocjonalnej, czy intelektualnej energii. Okazuje się, że ludzie inteligentni potrafią się troszczyć, unikają destabilizujących sytuacji w życiu.

Badacz wskazuje, że im bardziej inteligentna jest istota ludzka, tym większe kwestie społeczne stają się centrum jej zainteresowania.

  1. Llinás uważa, iż miłość wieczna jest niekończącym się tańcem neuronów dwojga inteligentnych osób.

Podobną zależność wykazał także Satoshi Kanazawa, specjalista w dziedzinie psychologii ewolucyjnej. Uważa on, że mężczyźni z ilorazem inteligencji powyżej 106 bardziej doceniają wierność w związkach.

Specjalista twierdzi, że o wiele bardziej inteligentną metodą jest nawiązanie relacji i udoskonalanie jej, aniżeli przeskakiwanie od jednego związku do drugiego.

Mężczyzna wskazuje zależność, która mówi, że gdy większa część naszego czasu jest zajęta, znacznie trudniej jest zużyć sporą jego część na intrygi i strategie powiązane z niewiernością.

Badania wykazują także, że monogamia stanowi najwyższe stadium ewolucji człowieka. 

Badacz podkreśla również, że monogamia przynosi ogromną satysfakcję, nie jest poświęceniem.

MP

Udostępnij:

Sklep