Nie oszukujmy się, nie ma związku bez kłótni i sprzeczek. Są one naturalne w relacji z drugą osobą, nie powinniśmy ich unikać, a nauczyć się jak je konstruktywnie rozwiązywać. Poznaj pięć sposobów na zdrową kłótnię w relacji!
- Naukowcy potwierdzają: kłótnie w związku są potrzebne
- Naucz się zdrowo kłócić!
- 1. Nie odwlekaj konfliktów, rozwiązuj je na bieżąco
- 2. Mów o swoich emocjach i uczuciach
- 3. Unikaj agresji
- 4. Ustal schemat rozmowy
- 5. Bądź gotowy, żeby się pogodzić
Naukowcy potwierdzają: kłótnie w związku są potrzebne
Według ekspertów kłótnie i spory są nieodłącznym i potrzebnym elementem w każdej miłosnej relacji. Badacze doszli do ciekawych wniosków. Prowadząc badania nad komunikacja par, odkryli, że w związkach, w których występuje duży poziom emocjonalności i dochodzi do ostrych sporów, rozwiązywanie problemów jest o wiele bardziej skuteczne niż tam, gdzie zapada cisza. To właśnie ona jest najbardziej destrukcyjna dla relacji i ma na nią gorszy wpływ, niż nieporozumienia i różnice zdań.
Naucz się zdrowo kłócić!
Poznaj pięć sposobów na zdrową kłótnię w relacji:
1. Nie odwlekaj konfliktów, rozwiązuj je na bieżąco
Konflikty i spory najlepiej rozwiązywać na bieżąco. Nie odwlekaj ich, ponieważ to sprawi, że złość i gniew, będzie narastać i sprawy skomplikują się jeszcze bardziej. Jeśli pielęgnujemy urazy i trzymamy emocje w sobie, w przyszłości mogą wybuchnąć ze zdwojoną siłą.
2. Mów o swoich emocjach i uczuciach
W kłótni staraj się unikać zwrotów: „Ty zawsze…”, „Ty nigdy…”, „Ty taki jesteś…’’, „Ty znów to zrobiłeś…”. Koncentruj się na swoich uczuciach i emocjach, mów otwarcie o tym, co Ci leży na sercu, z czym jest Ci źle, dlaczego jest Ci smutno. Mówiąc o emocjach, używaj komunikatów ‘ja’, bez krytykowania i oskarżania partnera. Staraj się nie wytykać mu błędów i zadawnionych sporów.
3. Unikaj agresji
Przeklinanie, krzyki i groźby to bardzo krzywdzące zachowania, które na pewno nie pomogą w rozwiązaniu konfliktu, a tylko niepotrzebnie go zaostrzą. Obrażanie się, unikanie partnera i ciche dni, także nie są dobrym wyjściem. Unikaj agresywnych zachowań, jeśli czujesz że emocje biorą nad Tobą górę, ochłoń i powróć do tematu, gdy się uspokoisz. Zawsze staraj się rozmawiać spokojnie i bez nadmiernych emocji mówić o swoich potrzebach i oczekiwaniach.
4. Ustal schemat rozmowy
Podczas kłótni warto ustalić zasady rozmowy. Nie przerywamy sobie i słuchamy siebie nawzajem, najlepiej dać każdemu z partnerów 5 minut na swobodną wypowiedź, a następnie zamienić się rolami. Dzięki temu przekażemy drugiej osobie wszystkie ważne dla nas kwestie i będziemy mieć szansę na wysłuchanie jej racji.
5. Bądź gotowy, żeby się pogodzić
Najważniejsze jest to, żeby po kłótni pogodzić się z partnerem. Bądź otwarty na przeprosiny i gotowy do przebaczenia. Pamiętaj, że cokolwiek by się nie działo, zawsze warto się dogadać!
Nie zapominaj, że w każdym, nawet najlepszym związku czasem dochodzi do kłótni i sprzeczek. Problemy warto rozwiązywać na bieżąco, ponieważ ich tłumienie i unikanie rozwiązywania konfliktów, prędzej czy później zepsuje każdą relację.
DZ